Macron'dan "Avrupa Siyasi Topluluğu" önerisi

Çin Devlet Başkanı Xi Cinping, Ukrayna krizi hakkında yaptığı açıklamada, “Avrupa’nın güvenliği, Avrupalıların elinde olmalı” ifadelerini kullandı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Ukrayna'nın Avrupa Birliği üyeliği konusunda "Avrupa Siyasi Topluluğu" önerisinde bulundu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı çevrim içi görüşmede önemli konulara değinen Xi Jinping, devam eden savaşın Avrupa güvenliğini bir kez daha kritik kavşağa getirdiğine dikkat çekti. Xi Jinping, çatışmanın büyüyerek dönüşsüz noktaya ulaşmasını engellemek için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Xi, Çin’in, Avrupa’nın barış görüşmelerinde pozitif rol oynaması ve dengeli, etkili ve sürdürebilir Avrupa güvenlik mimarisinin oluşturulmasını desteklediğini belirtti.

Çin Devlet Başkanı, “Avrupa ülkelerinin, Avrupa’nın uzun dönemli istikrarını göz önüne alarak tarihsel sorumluluk ve siyasi bilgelik göstermesi ve çözümü teşvik etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Xi ayrıca, “Avrupa’nın güvenliği, Avrupalıların elinde olmalı” dedi.

Çin ve AB’nin kapsamlı stratejik ortaklığının, karşılıklı fırsatlar sunduğunu ifade eden Xi, iki tarafın farklılıklarından çok ortak çıkarının bulunduğunu vurguladı.

Çin Devlet Başkanı, “Pekin, Avrupa’nın stratejik özerkliğini destekliyor. Çin-AB ilişkisi herhangi bir üçüncü tarafı hedef almadığı gibi, bir üçüncü tarafın hükmünde ve kontrolünde olmamalı” ifadelerini kullandı.

MACRON UKRAYNA’NIN AB ÜYELİĞİ HAKKINDA KONUŞTU

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) katılmasının onlarca yıl alacağını belirtti.

Macron, coğrafi olarak Avrupa’da bulunan ve Avrupa’nın değerlerini paylaşan ülkeleri AB’ye bağlamanın bir yolu olarak “Avrupa Siyasi Topluluğu” önerisinde bulundu.

Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Macron, “Ukrayna’nın katılma sürecinin gerçekten birkaç yıl, muhtemelen on yıllar alacağını hepimiz gayet iyi biliyoruz. Katılım standartlarını düşürmeye karar vermedikçe ve Avrupa’mızın birliğini yeniden düşünmedikçe gerçek bu” ifadelerini kullandı.