Macaristan protestoların ardından üniversite kararından geri adım atacak mı?

Dünya genelinde 'yumuşak güç' politikası ile siyasi faaliyetlerine devam eden Çin, Budapeşte'de bir üniversite açmaya karar vermiş ve iki ülke arasında anlaşma sağlanmıştı. Budapeşte başta olmak üzere ülke genelinde devam eden protestoların ardından Macaristan geri adım attı. Çin'den tepki gecikmedi.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de kurulması planlanan Çin Fudan Üniversitesi ülkeye ayağa kaldırdı. Budaepşte'nin liberal belediye başkanı üniversite kampüsü kurulması planlanan caddelerin isimlerini değiştirdi. 

Kampüs çevresinde yer alacak olan caddelerin isimleri, "Şehit Uygurlar Caddesi", "Özgür Hong Kong Caddesi", "Dalai Lama Caddesi" ve Pekin yönetimi tarafından cezaevine konulan Katolik piskoposun adına atıfla "Xie Shiguang Caddesi" olarak yeniden düzenlendi. 

Caddelerin yeniden isimlendirilmesinin ardından 9. Bölge Belediye Başkanı Baranyi Krisztina, sosyal medya ağı Facebook'ta yaptığı paylaşımda, "Planlanan Çin Üniversitesinin çevresindeki kamusal alanlara güzel yeni isimler verdik" ifadelerini kullandı. 

MACARİSTAN NEDEN ÇİN FUDAN ÜNİVERSİTESİNE KARŞI?

Hükümet yetkilileri Avrupa'da kurulacak ilk kampüs olmak özelliği taşıyan Çin Fudan Üniversitesi, 2024 yılında eğitim faaliyetlerine başlayacak. Ülkede eğitime ivme kazandırması planlanan üniversitenin uluslararası ilişkiler, ekonomi, tıp ve teknik bilimler alanlarında hizmet sunacak. 

Başbakan Victor Orban, iki milyar dolarlık kampüs projesinin eğitim kalitesini düşüreceğini ve Pekin yönetiminin AB bölgesinde nüfus kazanmasına neden olacağını savunuyor. 

Muhalefet üniversitenin Macaristan halkının ödediği vergiler ile yapılmasının doğru olmadığını savunurken, halk da sokaklara döküldü. 

Proje 'Truva Atı' olarak nitelendirirken, Viktor Urban'ın 'Doğuya Açılım' politikası kapsamında Çin ve Rusya ile işbirliği yapması Pekin yönetiminin Macaristan'a ayak basmasına izin verdiği için protesto ediliyor. 

1,5 milyar euroya tamamlanması planlanan projede alınacak olan kredinin ülke halkından tahsil edilmesi ihtimali, büyük eleştiri toplamaya devam ediyor. 

“Hidden Hand: Exposing How the Chinese Communist Party is Reshaping the World” kitabının yazarı Clive Hamilton, "Fudan kampüsünün rolü her şeyden önce Macaristan'ın siyasi, ticari ve entelektüel seçkinlerini yetiştirmek" diyor ve ekliyor “Başka bir deyişle, kampüs önce Çin Komünist Partisi (CPP) siyasi etkisinin merkezi, ikincisi ise yüksek öğrenim kurumu olacaktır" ifadelerini ekliyor.

Fudan Üniversitesi, Hegedüs'e göre “NATO veya AB'ye karşı istihbarat yatakları olabilecek” uluslararası kurumları Macar topraklarına getiren ilk proje değil. Hegedüs, “Orban, çeşitli otoriter ülkelerle olan bağlantılarını bir tür koz olarak kullanıyor” dedi.