DSÖ'den Türkiye'de kullanılan Çin aşısıyla ilgili açılama

Türkiye'de kullanılan Çin aşısıyla ilgili açıklamalarda bulunan DSÖ, aşının ‘güvenli ve etkili’ olduğunu kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'de kullanılan Çin aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. DSÖ yetkilileri, Çinli aşı üreticileri Sinovac ve Sinopharm'ın kurallara uygun etkinlik seviyesine sahip olduğu açıklandı.

Aynı açıklamada klinik araştırma verilerinin iki Çin aşısının da "güvenli ve etkili” olduğunu gözler önüne serdiği bilgisinin altı çizildi.

Öte yandan Sinopharm aşısının etkinlik verileri henüz ayrıntılı bir biçimde kamuya açılmış değil. Ancak aşı üreticileri ara verilere dayanarak yüzde 79.34 oranında etkinlik belirtiyor.

DSÖ sözcüsü Margaret Harris, Sinopharm ve Sinovac aşılarının Nisan ayı başında DSÖ acil kullanım listesine girebileceğini ifade etmişti.

İki Çin aşısınında kısa süre içinde DSÖ'nün acil kullanım listesine girmesi bekleniyor.

Sinopharm, Çin, Pakistan ve BAE dahil olmak üzere birçok ülkede kullanım onayı aldı.

Sinovac’ın aşısı ise etkinliği ise Brezilya, Türkiye ve Endonezya’da yapılan araştırmalara göre, yüzde 50.65 ila 83.5 arasında değişkenlik göstermişti.

BİLİM İNSANLARI COVİD-19 AŞILARININ TARİFİNİ YAYINLADI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, Pfizer/BioNtech ve Moderna aşılarını analiz etti. Çöpe atılan aşı şişelerini toplayan bilim insanları, koronavirüs taklit eden ve zararsız bir viral protein oluşturmaya yönlendiren mRNA moleküllerinin aşılarda kullanılan dizilimini ortaya çıkarıldı.

Uzmanlar her iki aşının da “tarifi”ni internet üzerinden herkese açık olarak yayınladı. Dört sayfa uzunludaki paylaşımda, "RNA aşıları, hem mevcut pandemide hem de sayısız diğer halk sağlığı ve tıbbi zorluklarda ortaya çıkan sorunların üstesinden gelmede önemli bir araç haline geldi. Yaptığımız paylaşımın dünyanın dört bir yanında çalışan doktorlara ve araştırmacılara faydalı olmasını umuyoruz” ifadeleri kullanıldı.