Çin: “ABD ile ilişkilerin daha da kötüye gitmesinin feci sonuçları olacak”

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin daha da kötüye gitmesinin ‘feci sonuçları’ olacağını ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, düzenlediği basın toplantısında, “ABD frene basmazsa ve yanlış şeritte hızlanmaya devam ederse, hiçbir korkuluk raydan çıkmayı ve devrilmeyi durduramaz. Bu durumda çatışma kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanı, “ABD, Çin’i ana rakibi ve en önemli jeopolitik meydan okuma olarak görüyor” dedi.

Qin, iki dünya gücü arasındaki ilişkilerin doğru yola dönmesi yönünde çağrı yaptı.

Çin’in Orta Doğu ülkelerine tam saygı duyduğunu belirten Qin, “Sözde bir boşluğu doldurmak gibi bir niyetimiz yok” ifadelerini kullandı.

Çinli bakan, Pekin’in adaleti savunmaya ve bu bölgedeki ülkeleri diyalog ve istişare yoluyla siyasi çözüm arayışında desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Qin, dünyanın giderek çalkantılı hale geldiği bir dönemde ülkesinin Rusya ile ilişkilerini güçlendirmesi gerektiğini belirtirken; Çin Devlet Başkanı Xi Cinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki yakın anlayışın Çin-Rusya ilişkilerinin can damarı olduğunu kaydetti.

Qin, Pekin ve Moskova’nın ikili ticarette dolar ve euro kullanımından vazgeçip vazgeçmeyeceklerine ilişkin bir soruya yanıt olarak, ülkelerin verimli ve güvenilir herhangi bir para birimini kullanması gerektiğini söyledi.