Cihazlar kablosuz şarj edilebilecek

Pennsylvania State Universitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonucunda, radyo dalgaları ile güç sağlanabileceği keşfedildi. Radyo dalgalarının yakalanıp enerjiye dönüştürülebilmesi için bir cihaz geliştiren bilim insanları, böylelikle sınırsız ve kesintisiz enerjinin kapılarını araladı.

Bilim insanları radyo dalgaları ile güç sağlayabilecekleri yeni bir yol keşfetti. Penn State Mühendislik Bilimi ve Mekanik Bölümü’nden Profesör Huanyu Cheng liderliğindeki araştırmacılar, mikrodalgalardan, Wi-Fi bağlantılarından ve diğer makinelerden gönderilen radyo dalgalarını yakalayarak giyilebilir cihazlara güç sağlayabilecek bir sistem geliştirdi.

İki metal antenin, metal kaplamalı iletken grafen üzerine monte edilmesiyle gerilebilir bir geniş anten sistemi yapıldı. Geniş bir frekans aralığı kullanan sinyalleri ifade eden bu geniş bant tasarımı, sistemin materyal değiştirildiğinde, yani gerildiğinde ya da eğildiğinde hâlâ çalışabileceği anlamına geliyor. Dolayısıyla sürdürülebilirlik açısında elverişli olan icad henüz prototip aşamasında. Kullanıma sunulmasıyla birlikte cihazlar kablosuz ve uzaktan şarj edilebilecek. 

Böyle bir sistem ilk defa tasarlanmıyor. Zira daha önce Nikola Tesla tarafından ortaya atılmıştı. Nitekim bugün temassız ödeme veya lojistik takibi gibi RFID (Radyo Frekanslı Tanılama) teknolojisini çalıştırmak için de kullanılıyor. Enerji üretmek için kullanılabilmesinin önündeki en büyük engel olan cihaz sorunu da Penn State Üniversitesi'nin buluşu ile aşıldı. 

Fakat bu teknolojinin önündeki en büyük engellerden biri bükülemiyor olması. Profesör Cheng tarafından daha esnek hale getirilen bu cihazlar kendi kendine çalışan sistemlerde daha iyi performans sergileyecek. Ve teknoloji hakkındaki çalışmaları daha da ileriye taşıyacak.

Profesör Cheng, "Bizi hâlihazırda çevreleyen etrafımızdaki enerjiyi kullanıyoruz; radyo dalgaları her zaman her yerde. Çevremizdeki ortamda bulunan bu enerjiyi kullanmazsak, bu en basit tabirle israf olur. Bu enerjiyi toplayabilir ve onu güce dönüştürebiliriz" dedi ve sözlerini şöyle südürdü;

Sıradaki adımlarımız, bu devrelerin minyatürleştirilmiş versiyonlarını araştırmak ve doğrultucunun gerilebilme özelliğini geliştirmeye çalışmak olacak. Bu araştırma, bu teknolojiyi geçmişte oluşturduğumuz diğer modüllerle kolayca birleştirip uygulayabileceğimiz bir platform. Diğer uygulamalar için kolayca genişletilebilir veya uyarlanabilir ve biz de bu fırsatları araştırmayı planlıyoruz.