Çifte mutasyona uğramış Covid-19 tespit edildi

Covid-19 mutasyonuyla ilgili Hindistan'da "çifte varyantlı" koronavirüs tespit edildi. 

US News'in, Hindistan Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi (NCDC) Direktörü Sujeet Kumar Singh'in açıklamasına dayandırdığı haberinde, Hindistan'ın koronavirüsten en çok etkilenen eyaletlerinden biri olan batıdaki Maharashtra'dan alınan örneklerden 206'sında koronavirüsün çift mutant varyantının tespit edildiği kaydedildi.

Haberde, yeni varyanta başkent Yeni Delhi'deki 9 örnekte de rastlandığı aktarıldı.

Hindistan'da koronavirüs vakaları yeniden artarken, hükümet yetkilileri mutasyonlar ve artan vakalar arasında bağlantı olmadığını söylüyor.

 

İKİ FARKLI COVİD TÜRÜNÜN MELEZİ

Dailymail'in haberine göre Hintli bilim insanları, varyantın iki farklı Covid türünün bir melezi olduğuna inanıyor. Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında varyantın Hindistan'ın son enfeksiyon dalgası kadar, yüksek sayılarda tespit edilmediği belirtildi. 

İsimsiz varyant iki ana mutasyona sahip. Bunlar: E484Q ve L452R. 

Reading Üniversitesi'nde moleküler biyolog olan Dr. Simon Clarke konuyla ilgili, "Büyük olasılıkla Brezilya ve Güney Afrika'daki gibi diğer varyantlarda gördüğümüzle aynı şey. Hepsinde birden fazla mutasyon var" açıklamasında bulundu. 

Birleşik Krallık'ta bir aydır New York varyantının üç vakası tespit edildi. Görülen varyantlar aşıları daha az etkili hale getirebilecek E484K mutasyonuna ait. 

Bu ayın başında vakalar ülkede sağlık sisteminin kapasitesinin zorlandığı bir dönemde arttı. Eyaletlerde sokağa çıkma yasakları gibi bazı kısıtlamalar tekrar devreye girdi. Ülkede son24 saatte 47 bin 262 yeni vaka açıklanırken, 275 kişi hayatını kaybetti.