Hindistan Başbakanı Narendra Modi tarım yasasını kaldırdı

Koronavirüs (Covid-19) pandemisini en ağır geçiren ülkelerden Hindistan'da geçtiğimiz kasım ayından bu yana üç tarım yasasına yönelik protestolar da sürüyordu. Başbakan Modi protestoların ardından geri adım attı.

Binlerce çiftçinin ayaklanmasına neden olan üç yasa, Delhi sınırında kamp kurarak protestolarını sürdüren çiftçilerden birçoğunun da ölümüne neden oldu. 

Çiftçiler, yasaların özel sektörün tarım sektörüne girmesine neden olacağını savunurken gelirlerinde yaşanacak düşüşü de uzun süredir eleştiriyorlar.

Protestoların ardından gelen sürpriz duyuruda Hindistan Başbakanı Narendra Modi, tartışmalı üç tarım yasasının yürürlükten kaldırıldığı açıkladı.

Modi, yasanın çiftçilerin aleyhine olduğunda ısrar etmesine rağmen Çiftçi sendikaları yasaların geri çekilmesini zafer olarak nitelendirdi. 

Fakat konuya ilişkin değerlendirme yapan uzmanlar, Modi'nin kararının Pencap ve Uttar Pradesh'te yaklaşan eyalet seçimlerinden dolayı alınmış olabileceğini vurguluyor. 

Ulusal televizyonda yayınlanan açıklamasında Başbakan Narendra Modi, yasaların küçük çiftçileri desteklemeye yönelik önemli bir adım olduğunu savunurken bu durumun anlatılmasında doğru bir yöntem seçmediklerinden başarısız olduklarını kabul etti. 

Yasa; özel sektördeki alıcıların devlet izni kapsamında pirinç, buğday ve bakliyat gibi gıdaları gıdakları stoklamasına izin veriyordu.

Ayrıca, çiftçilere de kağıt üzerinde satış izni veriliyordu. Çiftçiler, yasanın üreticileri zayıflattığını ve fiyatları özel sektör alıcılarının belirlemesinin önünü açacağını belirtiyordu.