CHP'de büyük kırılma! Türkiye siyasetinde dengeler nasıl değişecek?

CHP'nin son seçimde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce'nin yeni parti kurma hazırlığında olduğu iddiaları siyaset gündeminin bir numaralı konusu. İnce her ne kadar konu hakkında bir açıklama yapmamış olsa da, yakın çevresi iddiaları doğruluyor. Peki, İnce yeni parti çalışmalarına ne zaman başlıyor? İnce’nin oy potansiyelinin aritmetiği ne olacak? CHP’nin oyları bölünecek mi?

Fethiye Mutaf Narin/INTELL4

Geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin adayı olan Muharrem İnce’nin son dönemde parti içinde üvey evlat muamelesi gördüğü ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından saf dışı bırakılmak istendiğine yönelik haberler kamuoyunun gündemindeydi. Birkaç kez Kılıçdaroğlu’na rakip olan ancak liderlik koltuğuna oturamayan Muharrem İnce’nin son olarak yeni parti kurma hazırlığında olduğu iddiaları siyaseti ısıttı.
 
İnce’nin, daha önce de kullandığı Ankara’nın Yaşamkentsemtindeki ofisini merkez üs olarak kullanacağı öğrenildi. İnce’nin hedefinde partinin son kurultayında beklentilerini bulamayan “küskün” CHP’lilerin olduğu belirtiliyor. İnce ve ekibinin, küskün CHP’lilerle bire bir görüşmeler yaptığı ve bazı partililere “kurucular kurulu” üyeliği önerdiği de kulislerde konuşuluyor.

AK PARTİ VE MHP’NİN ARDINDAN CHP’DE BÖLÜNÜYOR

İnce’nin eskiden beri gönül bağı bulunduğunu söylediği CHP’den ayrılarak yeni bir parti kurmaya niyetlenmesi parti yönetiminde "yanlış bir adım" olarak yorumlanıyor ve İnce’nin bu atılımının CHP’de "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP'yi bölme ve Millet İttifakı’nı bozma hamlesi" olarak değerlendiriliyor.  

CHP içinden önemli bir isim, ‘‘CHP’den yeni bir parti çıkması sadece Erdoğan’ın işine gelecek. AK Parti’den iki parti, MHP’den bir parti çıktı. Böyle yaparak CHP'yi bölmek istiyorlar, İnce kendini kullandırmamalı" sözlerini sarf ediyor.

AK Parti içinden Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ile Ali Babacan’ın DEVA Partisi kurulmuş, Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’den koparak siyaset sahnesine çıkmıştı. 

CHP SEÇMENİNİN YENİ PARTİ BEKLENTİSİ VAR MI?

MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat İnce’nin yeni parti kurması için yanlış bir zaman olduğunu ve CHP seçmeninin yeni bir parti beklentisinde olmadığını ifade etti. ‘‘Babacan ya da Davutoğlu yeni parti için çıktığında o dönem AK Parti içinde ciddi bir parti beklentisi vardı’’ diyerek sözlerini sürdüren Kulat, ‘‘CHP için ise yerel seçimden önce bu soruyu sormuş olsaydık, o dönemde her 4 kişiden birinin beklentisi vardı ama yerel seçim başarısı CHP tabanına bir yerel iktidar getirdi" dedi.

Kulat, bazı beklentileri yerel iktidarla karşılanan CHP seçmeninin parti değişikliği macerasına isteksiz olacağını belirterek, yeni partinin kısa vadede "CHP’yi bölme ve motivasyonunu bozmaktan başka bir işe yaramayacağını", uzun vade için ise beklemek gerektiğini söylüyor.

NE KADAR OY ALIR?

CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programına katılan SONAR Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı ise, İnce'nin parti kurması halinde yüzde 10 civarında oy alacağını ifade etti. Bayrakçı, Muharrem İnce'nin kurması muhtemel partinin adres arayan, ekonomik sıkıntılardan bunalan AK Parti seçmeninden 3-4 puan, CHP'den ise yüzde 5-6 oy alacağını belirtti.

CHP’YE GÖZDAĞI MI?

Öte yandan İnce’nin parti girişimini CHP yönetimi ile bir çeşit müzakere yöntemi olarak görenler de var. Siyaset bilimci Onur Alp Yılmaz, İnce’nin cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından parti içinde beklediği ilgiyi görememesi nedeniyle böyle bir adım atmış olabileceği ve 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday gösterilmek için partisi ile bir müzakere yapabileceği görüşünde.

CHP’ye çok emek vermiş bir partili olan İnce, geçmiş yıllarda yeni parti iddialarına karşılık, "Ben bu partinin gençlik kollarına 15 yaşında girdim, ne kendim giderim ne de kimse beni bu partiden koparabilir" demişti.

Fethiye Mutaf Narin/INTELL4