Cezayir: “Fransa egemenliğimize saygı duymalı”

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tabbun, Fransa ile yaşanan gerilim hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tabbun, ülkedeki yerel basına Fransa ile yaşanan gerilim hakkında açıklamalarda bulundu.

Tebbun, ülkesinin Paris Büyükelçisinin görev yerine dönmesine ilişkin sorulan bir soruya, “Büyükelçinin dönüşü, Cezayir’in egemenliğine, kurumlarına ve gücüne saygı duyulması şartına bağlıdır” şeklinde yanıt verdi.

Tebbun, “Fransız tarafı Cezayir’in bir zamanlar sömürge olduğunu hafızasından çıkarmalı. Cezayir sadece Allah’a boyun eğen ordusuyla ve gururlu insanlarıyla güçlüdür” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçtiğimiz hafta Le Monde gazetesinde yer alan Cezayir’e yönelik suçlayıcı söylemleri, iki ülke arasında gerilimin artmasına neden oldu.

Macron, “Cezayir’in bir ulus olarak inşası, izlenmesi gereken bir fenomendir. Fransız sömürgesinden önce Cezayir ulusu var mıydı? Soru bu. Daha önce sömürgeler vardı. Türkiye’nin Cezayir’de oynadığı rolü ve kurduğu hakimiyeti tamamen unutturabilmesi beni büyüledi ve tek sömürgecinin biz olduğumuzu açıklamak, bu harika ve Cezayirliler buna inanıyor” şeklinde konuşmuştu.