Cezayir, "düşmanca eylemler" nedeniyle Fas ile diplomatik ilişkilerini kesti

Cezayir, “düşmanca eylemler” nedeniyle Fas ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı. Kral Muhammed, Cezayir ile ilişkilerin geliştirilmesi çağrısında bulunurken, Cezayir yönetimi ise ülkedeki yangınlardan Fas’ı sorumlu tuttu.

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramdane Lamamra, Fas’ın “düşmanca eylemler” gerçekleştirdiğini gerekçe göstererek diplomatik ilişkileri kestiğini söyledi. Salı günü yaptığı basın toplantısında kararı açıklayan Lamamra, “Fas Krallığı, Cezayir’e yönelik düşmanca eylemlerini hiçbir zaman durdurmadı” dedi.

Lamamra ayrıca her iki ülkedeki konsoloslukların açık kalmaya devam edeceğini belirtti.

YANGINLARDAN FAS’I SORUMLU TUTTU

Cezayir yönetimi, ülkede gerçekleşen büyük orman yangınlarını “terörist” olarak nitelendirdiği ve bir tanesinin de Fas tarafından desteklendiğini söylediği grupların çıkardığını iddia etti. 9 Ağustos’ta başlayan yangınlar, onlarca hektar ormanın yanmasına ve en az 90 kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Yangınla ilgili olarak Başkent Cezayir’in doğusunda, Akdeniz kıyısı boyunca uzanan Berberi ağırlıklı Kabylie bölgesindeki ayrılıkçı gruplar işaret edildi. Kabylie’deki Kendi Kaderini Tayin Hakkı Hareketi (MAK), Cezayir tarafından terör örgütü olarak nitelendiriliyor. Geçen hafta ise Cezayirli yetkililer, Rabat’ı MAK’ı desteklemekle suçladı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “Fas’ın Cezayir’e karşı ardı arkası kesilmeyen düşmanca eylemleri, iki ülke arasındaki ilişkilerin gözden geçirilmesini zorunlu kıldı” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca Fas ile batı sınırlarında güvenlik kontrollerinin yoğunlaştırılacağı belirtildi.

Kral Muhammed ise Cezayir ile ilişkilerin geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Cezayir ile Fas arasındaki sınır 1994 yılından bu yana kapalı tutuluyor. Cezayir, Fas'ın kendi topraklarının bir parçası olarak gördüğü Batı Sahra için bağımsızlık isteyen Polisario hareketini destekliyor.