Cezayir’den Libya’ya mesaj: ''Ev sahipliği yapmaya hazırız''

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Libya’ya arabuluculuk mesajı gönderdi. Başkan Tebbun, yaptığı açıklamada Libyalı taraflar arasında uzlaşı görüşmelerine ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Cezayir Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkenin Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Libya’lı yetkililerle görüştü.  Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcıları Musa el-Koni ve Abdullah el-Lafi ile görüşme gerçekleştiren Tebbun, ‘’Cezayir'in Libyalı kardeşlerinin talebine yanıt olarak ulusal uzlaşı görüşmelerine ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu" belirtti.

Cezayir'in Libyalı kardeşlere ülkelerinin egemenliğini ve birliğini koruyacak şekilde yeniden inşasında desteğinin sınırsız olduğunu teyit eden Tebbun, olumlu mesajlar verdi.

İki gün süren ziyaret için Cezayir’e giden Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Abdullah el-Lafi, Cezayir'e teşekkürlerini iletti.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe de mayıs ayı sonunda aralarında Dışişleri Bakanı Necla el-Menkuş'un da bulunduğu üst düzey bir heyetle Cezayir'e bir ziyaret gerçekleştirmişti.