Cezayir hava sahasını Fas'a kapattı

Cezayir Cumhurbaşkanlığı tarafından dün gece yapılan açıklamada, ülkenin hava sahasının Fas’a ait tüm hava araçlarına kapatıldığı duyuruldu. Söz konusu kapanmanın Türkiye, Tunus ve Mısır uçuşlarını da etkilemesi bekleniyor.

Yaklaşık bir ay önce Fas ile diplomatik ilişkileri kesme kararı alan Cezayir, dün gece yaptığı açıklama ile hava sahasını da kapatacağını açıkladı. Cezayir Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Cezayir Yüksek Güvenlik Konseyi’nin kararı kapsamında ülkenin hava sahasının Fas’a ait sivil ve askeri hava araçlarına kapatılacağı belirtildi.

“Fas tarafından devam eden provokasyon ve saldırgan tavır” gerekçesiyle alınan karardan, Fas kayır numarasına sahip uçaklar da etkilenecek.

Faslı yetkililerden konuya dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak Fas devlet havayolu şirketi Air Maroc, söz konusu karardan etkilenecek rotalar bildirildi. Kapatma kararı kapsamında Türkiye, Tunus ve Mısır ile yapılacak uçuşların etkileneceği ifade edildi.

Kapatmanın haftada sadece 15 uçuşu engelleyeceğini belirten yetkililer, uçakların Akdeniz üzerinden rotasını değiştirerek ulaşımın sürdürülebileceğini söyledi.

Cezayir ve Fas arasındaki ilişkiler Batı Sahra sorunu üzerinden daha da kötüleşti. Batı Sahra’yı kendi parçası olarak gören Fas’ın yanı sıra Cezayir destekli Polisario Cephesi ise bölgede hakimiyetin kendilerine ait olmasını istiyor.