Tebbun, Fransa’nın sömürge dönemindeki suçlarını sıraladı

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Fransa’nın sömürge döneminde Cezayir’de “insanlık tarihinin en çirkin suçlarını” işlediğini ifade etti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, 1 Kasım 1954’te başlayan Kurtuluş Devrimi adı verilen bağımsızlık mücadelesinin 67. yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu.

Tebbun, “Adaleti savunmak, sömürge ordusundan daha güçlüdür” ifadelerini kulandı. Ayrıca Cumhurbaşkanı, Cezayir halkının özgürlüğüne kararlılıkla bağlı olduğuna dikkat çekti.

“Devrim ateşinin inançla yakıldığını” söyleyen Tebbun, “Fransız sömürgesi, terör estirerek ve silahlı güç kullanarak katliamlar ve işkenceler yoluyla insanlık tarihinin en çirkin suçlarını işlemiştir” şeklinde konuştu.

Fransa’nın Afrika kıtasındaki sömürgesinden biri olan ve kanlı olaylara tanıklık eden Cezayir, 1954 yılında bağımsızlık mücadelesi başlattı.

Cezayir’in bağımsızlık mücadelesi sekiz yıl sürerken, bu dönemde yaşanan büyük acılar, Fransa’nın Afrika’dan çekilirken bıraktığı “kara leke” olarak kayıtlara geçti.

Ülkede yıllarca devam eden savaşta 1,5 milyon Cezayirli yaşamını yitirirken, milyonlarca insan ise bulundukları yeri terk etmek zorunda kaldı.