Çekya, 103 vatandaşının Ukrayna ordusuna katılmasına onay verdi

Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman, Rus ordusuna karşı savaşmak isteyen 103 Çek vatandaşının Ukrayna ordusuna katılmasına onay verildiğini söyledi.

Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman, Rusya’ya karşı savaşmak için Ukrayna ordusuna katılmayı talep eden 400 Çek vatandaşının 103 tanesini onayladı.

Devlet Başkanlığı Sözcüsü Jiri Ovcacek konu hakkında sosyal medyadan açıklamalarda bulundu. Ovcacek, “Başkanı Milos Zeman, 103 vatandaşın Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne katılma isteği ile ilgili yaptıkları başvuruları 585/2004 sayılı askerlik hizmeti ve güvence altına alınmasına ilişkin kanuna dayanarak kabul ederek kararı imzaladı” ifadelerini kullandı. Ovcacek, kararın, başbakanın imzası sonrasında yürürlüğe gireceğini söyledi.

Sözcü ayrıca, Savunma Bakanlığı’nda değerlendirilmek için bekleyen yüzlerce başvurunun olduğunu belirtti.

Başbakanlık Sözcüsü Vaclav Smolka ise “Başbakan Petr Fiala, başvuruların ilgili üç bakanlığın tümü tarafından olumlu değerlendirildiği durumlarda, Başkanı Zeman’ın da imzalaması halinde, kendisinin de Çek vatandaşlarının Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine girmesine izin verecektir” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz mart ayında Devlet Başkanı Zeman ve Başbakan Fiala arasında yapılan görüşmelerin ardından Çek vatandaşlarına Rus ordusuna karşı savaşmaları için bir istisna uygulanacağı ve hapis cezası almayacakları garanti edilmişti.

Başbakan Fiala, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Anayasaya göre bir Çek vatandaşının başka bir ülkenin ordusunda görev alması durumunda beş yıl hapis cezası bulunuyor. Başkan ile yaptığım görüşmede bu cezanın Ukrayna-Rusya savaşı için istisnai bir şekilde uygulanmamasını tavsiye ettim ve Başkan Zeman da bunu kabul etti. Garanti edebilirim ki, hiçbir Çek Ukrayna’da Ruslar ile savaşması nedeniyle ceza almayacak” ifadelerini kullanmıştı.