Türkiye, Suriye, İran ve Rusya'nın Dışişleri Bakan Yardımcıları bir araya gelecek

2011’de Suriye iç savaşının başlamasıyla kopan Türkiye-Suriye ilişkileri, 2022 yılının sonuna kadar yüksek bir gerilimde seyretti. 2022’nin aralık ayında Rusya ev sahipliğinde gerçekleşen ilk üst düzey ikili temas, İran’ın da katılımıyla dörtlü bir yapıya evriliyor.

Türkiye ile Suriye arasındaki normalleşme sürecinin başlamasına ilişkin adımlar atılmasıyla, 2022’nin sonunda Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile MİT Başkanı Hakan Fidan, Suriye’den mevkidaşları Ali Mahmud Abbas ve Ali Memluk ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun ev sahipliğinde üçlü bir toplantı gerçekleştirdi.

110

11 yılın ardından gelen ilk üst düzey toplantı olan bu toplantının ardından, görüşmenin Dışişleri Bakanları düzeyine çıkarılacağı açıklanmıştı.

210

Şubat ayında gerçekleşmesi planlanan bu görüşme, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve Türkiye ile Suriye'de ağır hasarlara sebep olan deprem felaketinden dolayı belirsiz bir tarihe ertelenmişti.

8 Mart’ta Ankara’da Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, Tahran’ın da yapılacak görüşmelerde yer alma arzusunu dile getirmişti.

410