Çin'in 'Casus Uydusu' 1200 km'den ilk bağlantı kuruldu

Son yıllarda uzay ve uydu teknolojilerine yönelik önemli çalışmalara imza atılan Çin, geçtiğimiz ağustos ayında Gobi Çölü'nden fırlatılmıştı. Dünya ülkeleri Çin'den dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ederken, yeni casus uydu kuantum hayalet görüntüleme teknolojisi olarak adlandırılan yeni bir teknolojiyle donatıldı. İlk denemeyi gerçekleştiren Çin, 1200 km'den bağlantı kurmayı başardı.

South China Morning Post, geçtiğimiz günlerde devrimsel bir ilki oluşturacak olan yeni uydu ile gökyüzündeki kovalamacanın seyrinin değişeceğini duyurmuştu. 

Şanghay'daki Çin Bilimler Akademisi'ne bağlı olarak faaliyet yürüten Kuantum Optiği Anahtar Laboratuvarı'ndan araştırma direktörü Gong Wenlin'e göre geliştirilen yeni casus uydu ABD'nin uzun bir süredir envanterinde yer alan hayalet uçağı B-2 Spirit gibi ''görünmez'' araçları takip etmek için özel olarak tasarlandı. 

Geliştirilen yeni uyduda, radara yakalanmayan hayalet uçakları bile takip edebilmek için iki kamera ve bir kuantum sensörü bulunuyor. Deneysel bir uydu olan Micius, Dünya’nın etrafını dolaşmaya devam ederken, zarif optikleri gizli mesajların anahtarı olarak ağ iletişimini, ışığın fiziğiyle güçlendirecek.

Kuantum mekaniğinin kurucularından Werner Heisenberg'in 90 yıl önce gerçekleştirdiği gibi fotonların ölçümü ya da algılanması, sistemi son derece kontrolsüz ve önceden tahmin edilemez hale getiriyor.

 Kuantum belirsizliği özelliği, gizli iletişim yapan kişilerin casuslar tarafından dinlenip dinlenmediklerini öğrenmelerine izin verecek. Ayrıca korsan dinleyicilerin ve izleyicilerin çabaları, bağlantılarını kopartacak. Yani dinleme ya da izleme yapmak hiçbir şekilde mümkün olmayacak.

Çin'in 'Casus Uydu'su, Gelecekte var olmasına kesin gözüyle bakılan “kuantum internet”, yer yüzündeki uydular ve yörüngedeki uydular arasındaki iletişimi daha hızlı, daha stabil ve güvenilir hale getirmeyi planlıyor. 

Çin’in şu an yörüngede bulunan uydusu, kuantum yasalarını kullanarak yüksek güvenlikli gizli iletişim kurulmasını sağlarken, ilk bağlantı da kuruldu. 

Rasyonalist'in Science dergisinden aktardığı analize göre, geçtiğmiz ağustos ayında dünyanın ilk kuantum uydusu Micius’ı Gobi Çölünden uzaya fırlatan Çin bu kez 1200 kilometre uzaklıktan kuantum bağlantısı kurmayı başararak bir ilke imza attı.

Çin Bilimler Akademisinden araştırmacılar, kuantum uydusunun dolaşık fotonları birbirine 1200 km uzaklıkta bulunan 3 farklı yer istasyonuna başarılı bir biçimde gönderdiğini ilan etti. Deneyin sonunda kuantum dolaşıklık teorisi uygulanarak şimdiye kadar kurulan en uzak mesafeli iletişim gerçekleştirilmiş ve ilk kez uzay ile dünya arasında dolaşık fotonlar aracılığıyla iletişim kurulabileceği gözlemlenmiş oldu.

Çalışmada yer alan Çinli bilim insanlarından Jian-Wei Pan “Dünya çapında bir kuantum uzay yarışı başlattığımızı düşünüyorum” dedi.