Hong Kong'ta değişim sinyali: Carrie Lam yeniden aday olmayacak

Pekin yönetimine bağlı bir 'özel idare' olarak yönetilen Hong Kong'ta değişim sinyali. Hong Kong lideri Carrie Lam, beş yıllık görev süresinin ardından yeniden aday olmayacağını açıkladı.

Çin Halk Cumhuriyetine bağlı 2 özel idari bölgeden biri olan Hong Kong, Pekin yönetiminin ekonomi merkezlerinden de birisi. 

1997 yılından bu yana sık sık ABD ve Çin'in karşı karşıya geldiği özel bölgelerden biri olan Hong Kong, geçtiğimiz haftalarda da yeniden artış gösteren koronavirüs (Covid-19) vakaları ile gündeme gelmişti. 

Hong Kong'ta koronavirüs (Covid-19) vakalarının artışına ilişkin basın toplantısı düzenleyen Carrie Lam, yönetimde değişimin de sinyalini verdi. 

Görev süresi 30 Haziran'da bitecek olan Hong Kong lideri Cam, yeniden aday olmayacağını açıkladı. Aday olmama kararını Pekin’deki merkezi hükümete ilettiğini ve saygıyla karşılandığını belirten Lam, “Görev süremin bitmesine iki yıldan az bir süre kalmışken, iade karşıtı yasa tasarısı ve yabancı güçlerin müdahalesi ve ayrıca Kovid-19 salgını nedeniyle büyük bir baskı altındaydım. Ancak Pekin’deki yetkililerin desteği bana gerekli motivasyonu sağlıyordu” dedi.