Cape Town’da neler oluyor?

Güney Afrika Cumhuriyeti, yaygın adıyla Güney Afrika, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu ve Namibya, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Swaziland ülkelerinin ortasında kalan bölgede yer alan ülke, Afrika kıtasının güney kesiminin hemen hemen yarısını kaplamaktadır. Güney Afrika Cumhuriyeti'nde küçük bir krallık olan Lesotho'da yer alır. Turistler için uğrak noktalardan biri olan Güney Afrika, Cape Town bu günlerde bir dizi saldırıyla karşı karşıya.

Geçtiğimiz hafta Cumartesi günü Cape Town’ın Philippi East, Bonteheuwel, Delft ve Hanover Park bölgelerinde silahlı gruplar “Silahlı Rakip Çeteler” arasında çıkan çatışmada en az 20 kişinin öldüğünün ve ölenlerin 13’ünün Philippi East bölgesinde vurularak öldürüldüğü yerel basın tarafından bildirildi. Yaşanan saldırıların ardından ordu Cape Town’a konuşlandırıldı.

10’larca yıldır silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalara sahne olan Cape Town, yetkililerin çabaları ile karşıt görüşler arasındaki savaş bitirilip barış sağlanmaya çalışılıyor. Yetkililerin yetersiz kalan çabalarından ötürü yılardır çatışmaların yaşandığı Cape Town’da 100’lerce insan hayatını kaybetti. En son yaşanan çatışmaların ardından Polis Teşkilatı Başkanı Bheki Cele yaptığı açıklamada olağan üstü önlemlerin alınması gerektiğini bildirdi. Medyada Bheki Cele’in yapmış olduğu açıklamaya yer verildi, “ Gerekirse kapı kapı gezip, yasa dışı olan tüm ateşli silahları toplayıp bütün suçluları yakalayıp kanun önüne çıkaracağız.” 

Cumartesi günü başlayan bombalı ve silahlı çatışmalarda bu gün itibarıyla ölü sayısının 43’e yükseldiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı medyada yer aldı. Yaralılar hastanelere kaldırılırken olayla ilgili 143 kişinin göz altına alındığı bildirildi. Henüz olaylarla ilgili kimse tutuklanmış değilken yetkililerden edinilen bilgilere göre cinayetlerin ve gruplar arasındaki çatışmanın sebebinin ne olduğuna dair bir bilginin olmadığı fakat araştırmaların devam ettiği anlaşılıyor.  

11 Mayıs 2018 yılında da Güney Afrika’nın Durban şehrinde bir camiye yapılan saldırı sonucu bir kişi hayatını kaybetmişti. Güney Afrika Suçlarla Mücadele Özel Timleri (HAWKS) Sözcüsü Simphiwe Mhlongo basına verdiği açıklamada, saldırıyla ilgili yapılan soruşturmalarda terör izine rastlanıldığını belirtmişti. Camii imamı Ali Nchiyane’nin vermiş olduğu ifadeye göre saldırganların namaz kılmak için camii açtırdığı ve sert ifadeler kullanıp 'burada insanların beynini yıkıyorsunuz sizi öldüreceğiz’ diyerek camii cemaatine saldırıp ve molotof kokteyli atarak camiyi ateşe verdiklerini dile getirmişti. 

Irk İlişkileri Enstitüsü (IRR) suç analistlerinden Kerwin Lebone raporuna göre “Güney Afrikalılar korkunç seviyelerde şiddet içeren suçlarla yaşıyorlar. 1994’ten beri cinayet oranlarının düşmesine rağmen, 100 bin kişiden 31,9’unun cinayete kurban gitmesiyle dünya sıralamasında hala üst sıralarda.” Lebone’ın açıklamasına göre, Güney Afrika'da cinayete kurban verilenlerin oranı hemen hemen Avustralya’dan — 100 bin kişiden 1,1 — 30 kat ve Almanya’dan —100 bin kişide 0.7— 45 kat daha yüksektir. Kerwin Lebone raporu Güney Afrika ile ilgili olan çarpıcı gerçekleri göz önüne sermiş durumda.