Çanlar Kimin İçin Çalıyor 

Savaş çanları çalmaya, silahlanma yarışı başlamış durumda bunun başlıca nedeni son dönemlerde atılan adımlardır. ABD’nin INF’den çekilmesiyle tarihi frenleyici etken artık ortadan kalktı. Dün itibariyle anlaşmadan çekilen ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından füze denemelerine yönelik açıklamalar geldi ve orta menzilli balistik füze denemelerini kasım ayında yapmayı planladığını belirtti.   


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün itibariyle savaşın frenleyici anlaşması olan INF anlaşmasından çekildiklerini dünya kamuoyuna Twitter üzerinden duyurmuştu. Dünya güvenliği için büyük bir öneme sahip olan anlaşmadan çekilme kararının alınması silahlanma yarışına hız verecektir ki öylede olmuştur. Kuzey Kore’nin füze denemeleri hız kesmeden devam ederken ABD’de füze denemelerine başlamaya hazırlandıklarını bildirdi. 

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada, Savunma Bakanı Mark Esper, “Artık çekildik. Savunma Bakanlığı yerden fırlatılan konvansiyonel füzelerin üretimine tam güç verecektir.” dedi. Esper, NATO’nun da duruşunun kesin ve açık olduğunu belirterek, “Rusya anlaşmayı ihlal etti. ABD etmedi.” dedi. 

Mark Esper, ABD Savunma Bakanı.


Öte yandan Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, Pentagon'un birkaç hafta içinde yerden fırlatılan güdümlü füze denemelerini ve kasım ayında da orta menzilli balistik füze denemesi yapmayı planladığı kaydedildi. 
 
Anlaşmadan çekilme kararının açıklanmasıyla birlikte Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov bir açıklamada bulunarak, “NATO'nun, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesini desteklemekle kendisini itibarsızlaştırdığını” söyledi. Yapılan yazılı açıklamada, "ABD, INF konusunda kasıtlı olarak aşılmaz bir kriz yaratarak, anlaşmanın kısıtlamalarından kurtulmak istedi. ABD, INF'den çekilmekle büyük hata yaptı." ifadeleri yer aldı. Ryabkov, ABD ile Rusya arasında 2010'da imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nın (New START) uzatılması konusunda çalışmalara devam edileceğini de dile getirdi.  
 
INF kapsamında nükleer füzelerin kullanımının azaltılmasıyla birlikte kıta Avrupa 30 yıl boyunca nükleer füze tehdidinden uzakta güven içerisinde yaşamıştı. Fakat INF’den çekilmesiyle birlikte Rusya, yasaklanan nükleer füzelerini Avrupa'da konuşlandırmasının tartışmaya açık bir senaryo olduğunu belirterek, "Rusya'yı harekete geçmeye zorlayabilir." dedi.  
 
Rusya’nın dışında Çin hem konvansiyonel hem de nükleer savaş başlıkları taşıyabilen füzeler üzerinde çalışmalar yürütmekte. Hali hazırda kullanımında olan DF-26 füzelerinin 4 bin 500 kilometre uzaklıktaki hedefleri vurabildiği biliniyor. Rusya ve ABD arasında aşlayan yerden fırlatılan nükleer füze üretme kriz Çin’i de içerisine çekecektir. Şu bilinen bir gerçektir ki Çin de üretime hız verecektir. 
 
Ayrıca Kuzey Kore’de balistik füze denemelerine hız kesmeden devam ettiği bir ortamda diğer ülkelerin Orta Menzilli Nükleer füze kullanımını ve üretimini sınırlayan anlaşmadan çekilmesi tedirginlik vericidir. Korkulanın olmasını daha da hızlandıracak adımlar atılması dünyayı kaosa sürükleyecektir. Süper güçlerin ardı ardına balistik füzelere yönelik açıklamalarda bulunması AB’yi tedirgin etmiş durumda.