18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 105. yıldönümünde Çanakkale şehitleri unutulmadı

I. Dünya Savaşı'nın cephelerinden olan Çanakkale, Türkiye Cumhuriyeti'nin talihini değiştiren savaş olarak kayıtlara geçti. Başta gaziMustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kazandığı bu zafer, İstanbul'un işgal edilmesini önlemekle kalmadı, Kurtuluş Savaşı'nda Milli Mücadele'nin yol haritasını da belirledi. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105. yıldönümü bugün tüm yurtta gururla anlatılıyor. Şehitlerimiz dualarla anılırken, 57. Alay'ın kahramanlıkları ve ortaya koyduğu başarı unutulmadı...

Günümüzden tam bir asır önce, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Çanakkale’de yazdıkları tarih ile dünya ülkelerine Türklerin askeri dehasını, azmini ve imanını bir kez daha kanıtladı.
 
İtilaf Devletleri’nin şubat ayından itibaren boğazları ele geçirmek için düzenledikleri saldırıların mart ayında Çanakkale’de şiddetlenmesi ve I. Dünya Savaşı cephelerinden olan Çanakkale’de, savaştan neredeyse bağımsız farklı bir savunma yapılmasını gerekli kıldı.
 
Nusret Mayın Gemisi ışıklarını söndürerek, gece yarısı Akyarlar’a sessiz bir şekilde mayın döşerken, mayınların döşenmesinden on gün sonra müttefik donanmasından üç büyük gemi bu mayınlarla Boğaz’ın serin sularına gömüldü.
 
Savaşın seyrini Türkler lehine değiştiren bu olayın ardından 18 Mart günü Türk askerleri var gücüyle direnerek, kudreti ve vatan sevgisiyle işgalcileri püskürtmeyi başardı.
 
Çanakkale Savaşı, İkinci Dünya Savaşı’nda Müttefik kuvvetlerin yaptığı Normandiya Çıkarması’ndan önceki en büyük çıkarmadır.
 
Karşılarında Ulu Önder Mustafa Kemal komutasındaki Türk birlikleri vardı.  25 Nisan 1915 sabahı tarihin akışını tamamen değiştiren Çanakkale Kara Savaşları başladı. Önce Anafartalar, sonra Conkbayarı Zaferleri geldi. Düşman kuvvetleri çekildi. “Çanakkale Geçilmez'' sözü tüm dünyaya kanıtlandı.
 
ÇANAKKALE’DE KAÇ ASKER ŞEHİT OLDU?
 
Çanakkale Muharebeleri, denizde ve karada 287 gün sürdü. Karada, 25 Nisan 1915 tarihinden 9 Ocak 1916 gününe kadar 260 gün devam etti. İşgal kuvvetleri 252 bin, Türk kuvvetleri 213 bin 882 olmak üzere toplam 465 bin 882 zayiat verildi. Türk tarafı toplam 213.882 zayiat verir. 101 bin 279 kişi şehit, 102 bin 603 yaralı/kayıp ve 10 bin esir. Türkler, kara harekâtında günde, yaklaşık 825 zayiat verir... İşgal devletleri, toplam 252 bin kayıp verir. İngilizlerin zayiatı, 205 bin, Fransızların kaybı ise 47 bin. İşgal kuvvetleri günde, yaklaşık 970 zayiat verirler... İki taraf, günde yaklaşık 1800 zayiat verir. Çanakkale, bu nedenle muharebeden öte bir destandır, bir kahramanlık abidesidir. Ve Çanakkale, savaş sanatının zirve yaptığı devler savaşıdır. Çanakkale Muharebeleri’nin bu kadar yüksek zayiatla sonuçlanmasının ana nedeni, harekâtı yöneten Alman ordu komutanı ve Alman komutanlarını hatalı uygulamalarıdır. Almanların bir nevi Türk ordusuna tuzağıdır.
 
“SİZE TAARRUZ ETMEYİ DEĞİL ÖLMEYİ EMREDİYORUM…”

Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal Atatürk'ün, Çanakkale'de şu sözlerle verdiği taarruz emri de tarihi kayıtlara azim ve kararlılığın vatan sevgisi ile buluşması olarak yazıldı: “Bu öyle alelade bir taarruz değil, herkesin başarılı olmak veya ölmek azmiyle harekete hazır olduğu taarruzdur. Size ben taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum.”

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın
 
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
 
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın
 
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.
 
Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda
 
Gördüğün bir tümsek, Anadolu'nda,
 
İstiklâl uğrunda, namus yolunda
 
Can veren Mehmed'in yattığı yerdir.
 
Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
 
Son vatan parçası geçerken ele,
 
Mehmed'in düşmanı boğduğu sele
 
Mübarek kanını kattığı yerdir.
 
Düşün ki, haşr olan kan, kemik, etin
 
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin
 
Bir harbin sonunda bütün milletin
 
Hürriyet zevkini tattığı yerdir.
 
Necmeddin Halil Onan