Çanakkale Köprüsü açıldı

1915 Çanakkale Köprüsü, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı tören ile açıldı.

1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümünde yapılan açılış ile hizmete girdi. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Çanakkale bugün yepyeni bir geleceğe kucak açıyor” dedi.

Erdoğan, köprüden geçişlerin bir hafta boyunca ücretsiz olacağı müjdesini verdi. Köprüden otomobil ile geçiş ücretinin ise 200 lira olacağını açıkladı.

Köprünün her bir detayında farklı bir anlam olduğunu belirten Erdoğan, “Kule yüksekliği 318 metre, Mart’ın 18'ini ifade ediyor. 3 Mart ayı, 18’i bugün. Orta açıklığın uzunluğu 2023 metre ise cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023'ün ve o tarihe atfettiğimiz büyük hedeflerimizin işaretidir” şeklinde konuştu.

Çanakkale Köprüsü, 334 metreye ulaşan kırmızı-beyaz renkteki kuleleriyle dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü unvanına sahip.

1,5 SAATLİK YOL 6 DAKİKAYA İNECEK

Çanakkale Köprüsü ile ülkenin yıllık kazancının 415 milyon avro olacağını söyleyen Erdoğan, “Hesaplamalar, bu projenin ekonomimize üretimde 5,3 milyar avro, istihdama 118 bin kişi, milli gelirde 2,4 milyar avro ilave katkı olacağına işaret ediyor. 1,5 saatlik yol sadece 6 dakikada tamamlanacak” dedi.

Köprünün yapımında ortaklığı bulunan Güney Kore’nin Başbakanı Kim Boo-kyum da açılışa katıldı. Güney Kore Başbakanı, “Köprünün tamamlanmış olmasının Doğu-Batı değişim tarihinde yeni bir geçiş açmış olması sebebiyle insanlık tarihi açısından önemi bulunmaktadır. Köprünün aralarında kan bağı olan iki kardeş ülke Türkiye ve Kore'nin birlikte yaptıkları dünya çapında köprü olması sebebiyle her iki ülke için de önemli bir anlamı bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.