Facebook'ta büyük sızıntı! 103 ülkeden kullanıcıların bilgileri DarkWeb'e düştü

Son dönemde Cambrige Analytica skandalı ile gündeme gelen Facebook’un, 533 milyon kullanıcısının verileri bir hacker platformunda yayınlandı. Dijital dolandırıcılığın artmasına neden olabilecek kişisel verilerin sızmasına yönelik Facebook’tan herhangi bir açıklama yapılmazken, bu durum tepkilere neden oldu.  

Veri sızdırmalarıyla, verilerin izinsiz kullanımıyla gündeme gelen Facebook’un 533 milyondan fazla kullanıcısının verilerinin sızdırıldığı açıklandı. Yarım milyar Facebook kullanıcısının telefon numaraları, konum bilgileri, doğum tarihleri ve e-posta adresleri bir hacker platformunda yayınlandı.

Veri ihlalleri ile gündeme gelen Facebook'un 106 ülkeden 533 milyon kullanıcısının telefon numaraları ve kişisel verileri bir hacker platformunda çevrim içi olarak ücretsiz paylaşıldı. Çalınan telefon numaları arasında Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'in de kişisel bilgilerinin yer aldığı tespit edildi.

Yayınlanan kişisel verilerin 32 milyonu ABD, 11 milyonu Birleşik Krallık ve 19 milyonu Türkiye’deki kullanıcılara ait. Güvenlik uzmanları, kişisel bilgilerin korsanların eline geçmesi durumunda dolandırıcılık vakalarında artış yaşanacağını aktardı.

 

FACEBOOK’UN İLK VAKASI DEĞİL

Son beş yılın en tartışmalı sosyal medya platformlarından olan Facebook’un kişisel verileri sızdırması ve yasadışı bir şekilde verileri kullanması tepkilere neden oldu. Özellikle de 2014 yılında Facebook’un 50 milyondan fazla kullanıcısının verilerini Cambridge Analytica’ya sızdırmasının akabinde patlak veren tartışmalar, sosyal medya devinin güvenirliliğinin sorgulanmasına yol açtı.

İngiliz Channel 4’ün 2018’de ortaya çıkardığı Cabrige Analytica skandalı Facebook’un şirket itibarında zedelenmeye yol açtı. Veri sızdırmaları ile sık sık gündeme gelen Facebook’a yönelik öncelikle ABD’de ardından Avrupa ve Avustralya’da dava açıldı. 2019 yılında ABD’de Federal Ticaret Komisyonu (FTC), sosyal medya şirketinin kişisel verileri izinsiz ve usulsüz kullanması nedeniyle mahkemeye başvurdu. Mahkeme, Facebook’un yasadışı bir şekilde, 50 milyondan fazla ABD’li kullanıcısının verilerini Cambrige Analytica’a sızdırarak Başkanlık seçimlerini etkilediği sonucuna vardı ve sosyal medya devine beş milyar dolar ceza kesti.

Cambrige Analytica Skandalı

Cambridge Üniversitesinde araştırma görevlisi olan Aleksandr Kogan, Facebook üzerinden hizmet veren “This is your digital life” isimli kişilik testi uygulaması aracılığıyla 87 milyon kişinin verilerini depolamıştı. Elde ettiği verileri ise 2016 yılında usulsüz bir şekilde, siyasi danışmanlık amacıyla faaliyet gösteren Cambridge Analytica şirketine satmıştı. İngiliz Channel 4'ün ortaya çıkardığı skandalda şirket, Facebook’tan elde ettiği verileri 2016 ABD seçimlerini Donald Trump’ın kazanması için kullanmıştı.

Cambrige Analytica skandalının ardından yoğun tepkilere maruz kalan sosyal medya şirketine İngiltere’de de dava açıldı. Veri ihlali gerekçesiyle İngiltere, Facebook’a 500 milyon sterlin para cezası kesti. İngiltere’deki Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO) tarafından yapılan açıklamada, “Taraflar arasında anlaşmaya varıldı. Anlaşma kapsamında Facebook ve ICO, başvurularını geri çekti. Facebook, 500 bin sterlin para cezası ödemeyi kabul etti ancak sorumluluğu kabul etmedi” denildi.

Cambrige Analytica skandalından ötürü bir dizi dava ile boğuşmak zorunda kalan Facebook’a 2020 yılının mart ayında Avustralya’da da dava açılması gündeme geldi. Avustralya’da Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) göre, ihlal için kişi başı ceza 1,7 milyon dolara kadar yükselebiliyor. Bu kapsamda uzmanlar, Cambridge Analytica skandalından 311 bin 74 Avustralya’nın etkilendiğini belirtti. Dolayısıyla Facebook’a 529 milyar dolarlık tazminat davası açılacak.

Avustralya İstihbarat Komisyonu Ofisi’nin yapmış olduğu açıklamaya göre, Facebook’a karşı dava işlemlerinin başladığı açıklandı. Komisyon tarafından yapılan açıklamada, Facebook’un ciddi ve sürekli bir biçimde kişisel gizliliğe müdahale ettiği belirtildi.

FACEBOOK'UN GÜVENLİK AÇIKLARI BACK-DOOR MU?

Verilerin yasa dışı şekilde üçüncü taraflara satılmasından ötürü milyonlarca dolar ceza ödemek zorunda kalan Facebook’un, ana gelir kaynaklarından birini reklamlar ve veri satışları oluşturuyor. Zira şirket kullanıcılarından hizmet bedeli almıyor. Dolayısıyla gelir çarkının dönebilmesi için gelir kaynaklarının kısıtlanmaması gerekiyor. Bu noktada sadece reklam gelirlerine bağlı kalmak istemeyen Facebook, veri satışlarından gelir elde ediyor. Fakat veri satışı yasalarla kısıtlanmış durumda. Facebook, verileri üçüncü taraflara satarak yasaları çiğnemiş oluyor.

Cambrige Analytica skandalının ardından Facebook’un yasa dışı yollarla kullanıcılarının verilerini sattığı ortaya çıktı. Bu durumun önüne geçmek isteyen ülkeler Facebook’a ağır para cezaları kesti. Fakat görünen o ki, Facebook kaynaklı veri ihlallerinin önüne tam manasıyla geçilebilmiş değil. Zira Facebook’un 533 milyondan fazla kullanıcısının kişisel verileri, bir hacker platformunda paylaşıldı. Sosyal medya şirketinden henüz bir açıklama gelmezken, güvenlik uzmanları, sızan verilerin bilgisayar korsanları tarafından dolandırıcılık için kullanılabileceğini aktardı.