CAATSA yaptırımları yürürlüğe girdi

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füzeleri nedeniyle ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı CAATSA yaptırımları bugün yürürlüğe girdi. CAATSA kapsamında Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı’nın da aralarında bulunduğu kurum ve yetkililerine, vize kısıtlaması ve kredi yasağı gibi yaptırımlar uygulanacak.

ABD'nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası (CAATSA) kapsamında Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve SBB Başkanı İsmail Demir'in de aralarında yer aldığı dört kurum yetkilisine uygulanacak yaptırımlar bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Trump’ın başkan olduğu dönemde alınan karar ile CAATSA kapsamında 12 maddelik yaptırım listesi bulunuyor.

Aralık 2020’de, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması nedeniyle ABD tarafından CAATSA yaptırımlarının uygulanacağı açıklanmıştı. ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield’in mart ayında yaptığı açıklamada da ABD’nin bu kararında bir değişikliğe gitmeyeceğinin sinyalleri verilmişti. ABD Dışişleri Antony Blinken ise yaptırımların gerekçesi olarak, Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Rusya hükümeti ile olan ilişkilerini göstermişti.

VİZE KISITLAMALARI VE KREDİ YASAĞI

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yaptırım uygulanacak kişi ve kurumlar; Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), SSB Başkanı İsmail Demir, SSB Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu ve SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı Grup Müdürü Mustafa Alper Deniz olarak belirtildi. Uygulanacak yaptırımlar kapsamında, ABD’den ihracat lisansı alınması ve ABD’nin bağlantılı olduğu finans kuruluşlarından kredi kullanılması engellendi. Öte yandan, yaptırım uygulanan kişilerin, ABD’de bulunan mal varlıkları dondurularak bu kişilere vize kısıtlamalarının getirilmesine karar verildi.

CAATSA YASASI NEDİR?

2 Ağustos 2017’de yürürlüğe giren CAATSA yasası, İran, Rusya ve Kuzey Kore gibi ABD’nin ulusal güvenliğine “tehdit” olarak gördüğü ülkelere karşı uygulanacak yaptırımları içeriyor. Yasanın 231. maddesine göre, Rusya hükümeti ile savunma ve istihbarat alanında çalışan kişiler de yaptırım kapsamına giriyor. Öte yandan, Rusya hükümeti için veya Rusya adına çalışan kişilerle kasıtlı olarak “önemli işlem” yapan gerçek ve tüzel kişiler de yasaya göre yaptırım uygulanacak kişiler arasında bulunuyor.