‘’Buz dağı üreten gemi’’ fikri

Küresel ısınma alanında yaşanması öngörülen problemlerin etkili adımlar atılarak minimuma indirilmesi için yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu çalışmalar neticesinde ortaya çıkan ‘’buz dağı üreten gemi’’ fikriyle Kuzey Kutbu’nu tekrar eski haline getirmek ve küresel ısınma sorununun olumsuz etkilerini tersine döndürmek amaçlanıyor.

Küresel ısınma ile alakalı yapılan son çalışmar, insanlığın ileride büyük krizlerle karşı karşıya kalacağını kanıtlar nitelikte. Bu bağlamda yaşanması öngörülen problemlerin etkili adımlar atılarak minimuma indirilmesi için çalışmalar sürüyor. ‘’Buz dağı üreten gemi’’ fikrininde, Kuzey Kutbu’nu tekrar eski haline getirmek ve küresel ısınma sorununun olumsuz etkilerini tersine döndürme çabalarının bir sonucu olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde küresel ısınma etkilerine karşı devletlerin attığı somut adımlar yok değil. 2015 yılında 195 ülkenin onayıyla kabul edilen Paris Anlaşması bu adımlara birer örnek. Bu anlaşma iklim değişikliğine karşı küresel çapta bir mücadele olarak görülüyor ancak son yayımlanan Birleşmiş Milletler küresel ısınma raporu, anlaşmanın tek başına yeterli olacağı görüşünde değil.

Çünkü rapora göre eğer devletler on yıl içinde küresel ısınmaya karşı daha somut adımlar atmazsa insanlık daha ciddi sorunlarla karşılaşacak. Ağır yiyecek kıtlıkları, artan orman yangınları ve mercan resiflerinde yaşanacak hızlı yok oluşlar bu sorunlara örnek teşkil edebilir. Rapora göre tüm bu olumsuz etkilerin yaşanması beklenen yıl olarak 2040 gösteriliyor. Bu bağlamda küresel ısınma gerçeğiyle mücadele etmek isteyen Faris Rajak Kotahatuhaha ve tasarımcı ekibi ilginç bir konsept önerisi sunuyor. Kuzey Kutbu‘nda yaşanan buz erimelerine karşı buz dağı üretecek bir gemi düşünülüyor.

Denizaltına benzeyen bu gemi, haznesinin içine denizden doldurduğu suyu buza çeviriyor ve belirlenen noktaya bırakıyor. Buz dağının sayısı arttıkça ise iklimin yavaş yavaş eski haline dönebileceği düşünülüyor. Bu çılgın fikir aslında uluslararası bir yarışmada ikincilik ödülünü aldı. Siyam Mimarlar Birliği tarafından düzenlenen uluslararası yarışma için hazırlanan konsepte bakıldığında gerçekleşmesi muhtemel olarak görünüyor. Tasarımcılar minyatür buz dağları oluşturmak için bir dizi denizaltı benzeri araç tasarımı öneriyor.

Kotahatuhaha’nın ekibi bu konsepti, Kuzey Buz Denizi‘nin yeni buz kütleleri oluşturmak üzere iç içe altıgen buz blokların kullanılmasına dayanıyor. Denizden alınan su kütlelerinin dondurulmasıyla Kuzey Kutbu bölgelerinin yeniden buzlanmasını sağlamak amacı taşıyan bu proje oldukça iddalı duruyor. Tasarımcı, “Bu fikrin ana hedefi, küresel iklimin dengesi üzerinde doğrudan etkisi olan kutupsal ekosistemi yeniden kurmak” diyor ve bu senaryoda süreci geri döndürmek adına daha iyi bir hamle olduğunun ise altı özellikle çiziliyor. Bu gemi konsepti dünyanın kutup buzları erimesine dair proaktif bir cevap olarak gösteriliyor.

Denizaltını andıran gemi, denizin altındaki suyu içindeki altıgen benzeri hazneye suyu doldurma prensibine dayanıyor. Sonrasında geminin içinde bulunan türbinler sayesinde su dolu depo soğuk hava ile soğutulacak ve donma işlemi hızlandırılacak. Bu işlem sırasında, gemi deniz yüzeyine geri dönecek ve tank güneş ışığından korumak için kaplanacak. Süreci hızlandırmak için tuzun bir kısmını sudan filtrelemek için bir sistem de kullanılıyor olacak.

Su donduğunda, gemi tekrar suya dalıyor ve 2.027 metreküp hacminde bir minyatür buz dağı bırakıyor. Bu minyatür buz dağları daha sonra daha büyük bir buz kütlesi oluşturmak için petek yapısında toplanıyor. Yani en azından hedeflenen projede bu aşamaların olması planlanıyor.