Büyük yapay zeka uygulamaları, insan müdahalesi olmadan küçük uygulamalar üretebiliyor

15 Aralık’ta yayımlanan bir çalışma, yapay zeka (YZ) sistemlerinin insan yardımı olmadan yeni yapay zeka uygulamaları üretebildiğini ortaya koydu.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Kaliforniya Üniversitesi ve Aizip yapay zeka şirketinden bilim insanları ve araştırmacılar, ChatGPT gibi büyük yapay zeka modellerinin insan müdahalesine ihtiyaç duymadan daha küçük YZ uygulamalarını oluşturabildiğini keşfetti.

Bu küçük YZ uygulamalarının işitme cihazlarını iyileştirme, petrol borularını kontrol etme ve tehlike altındaki türleri izleme gibi spesifik işlerde kullanılabileceği belirtildi.

Fox News’e konuşan Aizip CEO’su Yan Sun, “Şu anda, küçük modelleri oluşturmak için daha büyük modeller kullanıyoruz, tıpkı büyük bir kardeşin küçük kardeşinin gelişmesine yardımcı olması gibi. Bu, kendi kendini geliştiren daha büyük bir yapay zeka işine doğru ilk adım” açıklamasında bulundu.

Aizip kurucularından Yubei Chen de yaptığı açıklamada “Bulduğumuz şaşırtıcı şey, esasen en büyük modeli daha küçük olanları otomatik olarak tasarlamaya yardımcı olması için kullanabilmek. Dolayısıyla gelecekte büyüklerin ve küçüklerin birlikte çalışarak eksiksiz bir zeka ekosistemi oluşturacaklarına inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.