Dünyayı izleyen kulak: Prism

2013 yılında NSA çalışanı Edward Snowden ile adı duyulan dinleme ve casusluk faaliyetleri için üretildiği söylenen Prism programının tekrar aktif edildiği iddia edildi. Detaylar haberimizde…

PRISM NEDİR?

2007 yılında NSA ve FBI tarafından büyük çapta şirketlerin, yazılımların verilerini takip etmek için başlatılan projedir. Obama yönetimi de son açıklamasıyla programı sahiplenmiştir.

110

PRISM SADECE ABD VATANDAŞLARI İÇİN DEĞİL!

ABD yönetimi projeyi savunurken “Amerikan vatandaşlarını veya Amerika’da yaşayan vatandaşları” izlemediklerini belirtiyor. Bu durum Microsoft, Yahoo, Apple, Google, Facebook gibi firmaların bir yandan ABD istihbaratına veri toplamak için mükemmel kaynaklar olduğu, hatta özellikle desteklendiği gerçeğini kanıtlıyor.

210

TİCARİ VE KİŞİSEL BİLGİLER PROGRAMIN AVUCU İÇİNDE!

Prism’in takip edip veri elde ettiği kategoriler ise, E-postalar, sohbet kayıtları, videolar, fotoğraflar, saklanan veriler, ses trafiği, dosya transferleri, video konferansları vb. şekilde detaylandırılabilecek her türlü bilgi PRISM projesi dahilinde takip ediliyor.

E-POSTALARINIZI OKUYANLAR KİM?

Google zaten algoritması sayesinde gelen ve gönderilen tüm e-postaları tarayarak içeriğe göre hedeflendirilmiş reklam gösteriyor. Fakat bunun dışında NSA’in tanımladığı kurallar dahilinde de verilere doğrudan veya çeşitli algoritmalarla istenildiği zaman erişilebiliyor. 

410