Sağlıkta modern bir yaklaşım: Bulut Klinik

Dünyayı 2020 yılında etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, teletıp uygulamalarının kullanımını da artırdı. Türkiye'den uzman hekimler ve danışanları bir araya getiren Bulut Klinik, kısa sürede kullanıcılarından tam not almayı başardı. Biz de Bulut Klinik platformu kurucularına hem uygulamayı hem de tedavi süreçlerini sorduk.

İlkay Yaprak
ilkay@intell4.com

Dünyada yaşanan dijital dönüşüm, Covid-19 pandemisi ile birlikte sağlık sistemlerini bir adım öne çıkardı. Dünya genelinde birden fazla yapay zeka uygulaması hızla hastanelere entegre edilirken, uzaktan yardım almak isteyenlerin sayısı da bir hayli arttı.

115

Ali Hulusi Ölmez ve Yusuf Güleç tarafından kurulan online sağlık platformu Bulut Klinik bu uygulamaların örneklerinden bir tanesi. Danışanların doktorlar ile online platformda buluşmasını sağlayan Bulur Klinik, bireylerin sağlık verilerini de tek elden yönetebilmelerini kolaylaştırıyor. 

215

KVKK ile tam uyumlu oluşturulan platform, kişisel verilerin korunması ve 'hasta bilgilerinin gizliliği' kapsamında görüşmelerin kayıt altına alınmamasını da garanti ediyor. Türkiye'de henüz kullanılmaya başlanan Bulut Klinik uygulamasını ve merak ettiklerimizi Ali Hulusi Ölmez ve Yusuf Güleç'e sorduk.

- Merhabalar, öncelikle hayırlı olsun. Bulut Klinik alışılmışın dışında bir uygulama olarak kısa süre önce hayatımıza girdi. Birebir muayenede gerçekleştirilmesi gereken yöntemler Bulut Klinik'in sahip olduğu online ortamda hangi tekniklerle sağlanıyor?

415