Avrupa ülkeleri Rus diplomatları sınır dışı ediyor

Bulgar hükümeti geçtiğimiz ay 2 Rus diplomatı casusluk suçlamasıyla sınır dışı etti. Rusya ise Bulgaristan’ın bu kararına misilleme olarak ülkenin 2 diplomatını "istenmeyen kişi" ilan etti. Peki, Bulgaristan'da kurulan yeni hükümet, iki ülke arasındaki ilişkileri nasıl etkileyecek?

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada söz konusu adımın, mart ayında Bulgaristan'ın Rus diplomatları casusluk şüphesiyle sınır dışı etmesine karşılık olarak atıldığını bildirdi. Rusya’nın açıklamasında Bulgaristan’ın eylemlerinin dayanaksız olduğu vurgulandı.

"Bulgaristan'ın Moskova Büyükelçisi Atanas Krıstin, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na davet edildi ve kendisine Bulgaristan Büyükelçiliği Konsolosluk Birimi Birinci Sekreteri N. Panayotova ile Ticari ve Ekonomik İşler Birimi Birinci Sekreteri C. Hristozova'nın 'istenmeyen kişi' ilan edildiğine dair nota verildi" ifadelerini kullanan bakanlık, Bulgar diplomatlara Rusya topraklarından ayrılmaları için 72 saat süre verildiğini belirtti.

BULGARİSTAN’DAKİ HÜKÜMET DEĞİŞİMİ RUSYA İLE İLİŞKİLERİ NASIL ETKİLER?

Öte yandan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ülkede 4 Nisan'da yapılan parlamento seçiminin ardından, hükümeti kurma görevini, Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisine verdi.

Bulgaristan’daki yeni hükümetin, Rusya ile ilişkisinin nasıl olacağı bu noktada bir hayli önemli. Rusya ile Batılı güçlerin ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde yeni hükümetin duracağı nokta oldukça kritik.

Özellikle son dönemde Rus diplomatların Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından casusluk suçlamalarıyla art arda sınır dışı edilmesi, Avrupa’nın Rusya’ya karşı aldığı cephenin büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Rusya Dışişleri yetkilileri, Rus diplomatlara yönelik bu kararları 'cadı avı' olarak tanımlıyor ve söz konusu adımların karşılıksız bırakılmayacağı uyarısını yapıyor.

Bulgaristan’ın AB ile Rusya arasındaki birçok gerilimde Avrupa kanadında yer aldığı biliniyor. Hatta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce Bulgaristan’ı TürkAkımı'nı kasıtlı olarak geciktirmekle suçlamış, ihtiyaç durumunda bu ülkeyi güzergah dışında bırakabileceğini söylemişti.

Bu kapsamda yeni Bulgar hükümetinin de AB yanlısı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, iki ülke arasındaki gerilimin bir süre daha dinmeyeceğini söylemek mümkün.