Bulgaristan’da sonuçlar belli oldu: Sandıktan koalisyon çıktı

4 Nisan tarihinde yapılan genel seçimin ardından resmi olmayan sonuçlar belli oldu. Bulgaristan’da hiçbir parti tek başına hükümet kurabilecek meclis çoğunluğuna ulaşamadı.

Bulgaristan’da 4 Nisan’da yapılan genel seçimlerin ardından resmi olmayan seçim sonuçları belli oldu. Başbakan Boyko Borisov’un Partisi Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) seçimi kazanan taraf oldu.

Seçime katılım oranı yüzde 47.5 olarak açıklanırken, resmi olmayan bu sonuçlara göre, yedi siyasi oluşum mecliste yerini alacak.

Oyların yüzde 25.2’sini alan GERB, 240 üyeli mecliste 69 milletvekili koltuğu kazandı. Seçimin en çok şaşırtıcı gelişmesi ise popüler şovmen Slavi Trifonov’un “Böyle Bir Halk Var” (ITN) isimli partisinin oyların yüzde 17.1’ini alması oldu. Mecliste 47 sandalye kazanan ITN, seçim kampanyası yapmadan bu başarıya ulaşarak herkesi şaşırttı.

4 Nisan seçimleri öncesinde ana muhalefet konumunda olan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), bu seçimlerde ciddi oy kaybına uğradı. Yüzde 15.7 oy alan BSP, meclise 43 milletvekili gönderdi.

Üyelerinin çoğunluğu Türklerden oluşan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise oyların yüzde 10.7’sini alarak seçimin dördüncü partisi oldu. HÖH, mecliste 30 milletvekili ile temsil edilecek.

Borisov’a karşı protestolarda büyük etkisi olan ve eski adalet bakanlarından Hristo İvanov’un partisi Demokratik Bulgaristan (DB), oyların yüzde 9.9’unu alarak meclise 27 milletvekili gönderdi.

Maya Manolova’nın kurduğu ve sol kesime hitap eden “Ayağa Kalk! Magandalar Dışarı” (İSMV) isimli siyasi oluşum yüzde 4.6 oy alarak mecliste 13 milletvekili ile temsil edilecek.

BORİSOV YENİDEN BAŞBAKAN OLMAK İSTİYOR

Seçim sonuçları ile birlikte birbirine zıt görüşlü grupların mecliste yer alması dikkat çekerken, Başbakan Borisov’un dördüncü defa Başbakan olmak istediği belirtildi. Sosyal medyadan açıklama yapan Borisov, ülkeyi yıl sonuna kadar yönetecek “Uzmanlar hükümeti” kurma amacında olduğunu ifade etti.

KOALİSYON HÜKÜMETİ KURULACAK

Bulgaristan’da resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, hiçbir partinin tek başına hükümet kurabilecek çoğunluğa ulaşamadığı görünüyor. Kurulacak koalisyon hükümetinin güvenoyu alabilmesi için meclisten en az 121 milletvekilinin onayı gerekiyor.

Birbirine zıt görüşlü siyasi partilerin meclise girdiği Bulgaristan’da, kısa dönem içerisinde koalisyon hükümeti kurulması olasılığı zor görünüyor.