Bulgaristan bir yılda üçüncü kez seçime gidiyor

Hükümet kurma çalışmalarının başarısız olduğu Bulgaristan’da yeniden seçime gidilecek. Bir yıl içinde üçüncü kez yapılacak genel seçimlerin 14 Kasım’daki cumhurbaşkanlığı seçimiyle aynı tarihte yapılması bekleniyor.

Bulgaristan’da 11 Temmuz’da yapılan erken seçimlerin ardından 46. Ulusal Meclis oluşturuldu. Ancak önceki iki partide olduğu gibi Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) hükümet kurma girişimleri de başarısızlıkla sonuçlandı.

BSP lideri Kornelya Ninova, ülkede yeniden erken seçim yapılmaması için ellerinden geleni yaptıklarını ancak parlamentodaki diğer siyasi partilerden destek alamadıklarını söyledi.

BSP, geçen hafta aldığı hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e devretti. Radev ise BSP’nin çabalarını takdir ettiğini ve ülkenin yeniden genel seçimlere gideceğini açıkladı.

Bulgaristan’ın 240 üyeli parlamentosunda en büyük gruplara sahip Böyle Bir Halk Var (İTN) ve Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partilerinin de hükümet kurma çalışmalarından sonuç alınamamıştı.

Geçtiğimiz hafta cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 14 Kasım’da yapılmasına karar veren Bulgaristan Parlamentosu’nun genel seçimleri de aynı tarihe alması bekleniyor.