Bulgaristan’da altı aylık koalisyon hükümeti meclisten güven oyu alamadı

Bulgaristan’da Başbakan Kiril Petkov’un koalisyon hükümeti, meclisteki güven oylamasını kaybetti. Böylelikle Bulgaristan’da hükümet düşmüş oldu.

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov’un kurduğu koalisyon hükümeti, Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin verdiği gensoru önergesi sonrası mecliste gerçekleştirilen güven oylamasını kaybetti.

240 sandalyeli mecliste, 123 milletvekili hükümet aleyhinde, 166 milletvekili ise hükümet lehinde oy kullandı. Koalisyon hükümeti, Değişime Devam Partisi (PP), Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Demokratik Bulgaristan Partisi’nden (DB) oluşuyordu.

Slavi Trifonov önderliğindeki Böyle Bir Halk Var (İTN) Partisi ise hükümetin Kuzey Makedonya politikası nedeniyle 8 Haziran’da koalisyondan ayrıldığını duyurmuştu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in, meclisteki en çok sandalyeye sahip olan PP’ye tekrar hükümeti kurma görevini vermesi bekleniyor. PP’nin hükümeti kurmakta başarısız olması durumunda söz konusu görev GERB’e geçecek. Eski Başbakan Boyko Borisov liderliğindeki GERB’in de hükümeti kurmakta başarısız olması durumunda ise Radev, meclisteki herhangi bir partiye bu görevi verecek.

Rudev’in hükümeti kurma görevi verdiği partilerin hepsinin başarısız olması durumunda ülkede erken seçim gerçekleştirilecek.