Bulgaristan'da, GERB-SDS ve PP-DB ittifakı koalisyon hükümeti konusunda anlaştı

Bulgaristan’da 2 Nisan'da yapılan erken genel seçimlerinin ardından iki rakip ittifak olan Avrupalı Geleceği için Vatandaşlar Girişimi (GERB) ve Demokratik Güçler Birliği (SDS) ile Değişime Devam Ediyoruz (PP) ve Demokratik Bulgaristan (DP), koalisyon hükümeti konusunda anlaşma sağladı.

Bulgaristan’da siyasi krizi aşmak için iki rakip ittifak GERB-SDS ve PP-DB, koalisyon hükümeti kurulması konusunda anlaştı.

Son 2 yılda 5 kez seçime giden Bulgaristan’da, GERB-SDS ittifakı ile PP-DB ittifakı, koalisyon hükümeti kuracak.

Kurulacak koalisyon hükümetinde, GERB'nin başbakan adayı eski Avrupa Komisyonu üyesi Mariya Gabriel ile PP’nin başbakan adayı Nikolay Denkov, 9 ay süreyle dönüşümlü olarak başbakanlık yapmak konusunda anlaştıklarını bildirdi.

Nikolay Denkov, hükümetin kurulmasının ardından başbakanlık görevini üstlenecek; Mariya Gabriel ise başbakan yardımcılığı ve dışişleri bakanlığı görevlerini yürütecek.

Yapılan anlaşmaya göre, koalisyon hükümeti Avrupa Birliği yanlısı bir yol izleyecek, pasaportsuz Schengen bölgesi ve avro para birliğine üyelik en önemli öncelikler arasında yer alacak.

Bulgaristan'ın güvenlik sektöründeki Rus etkisine karşı mücadele edilecek.

Bulgaristan’da 240 sandalyeli mecliste oyların yüzde 26,54’ünü alan GERB-UDF'nin 69, oyların yüzde 24,61’ini alan PP-DB'nin 64 sandalyesi bulunurken; kurulacak yeni hükümete en az 121 milletvekilinin güvenoyu vermesi gerekiyor.