Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından buğday ve mısır fiyatlarında artış

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından küresel arzın daralması nedeniyle mısır ve buğday fiyatları yükseldi. Tüketicilere yansıtılacak fiyatlarda da artış bekleniyor.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgalinin dokuzuncu gününde küresel arzın daralması nedeniyle mısır ve buğday fiyatlarında artış yaşandı. 

Yüzyıllardan beri Avrupa'nın da tahıl ambarı olarak görülen Ukrayna; Kuzey Afrika ve Orta Doğu'dan Güneydoğu Asya'ya kadar pek çok ülke için buğday başta olmak üzere ana tahıl kaynağı.

 2021 yılında yüzde 20'den fazla yükselen buğday fiyatları, Rusya'nın işgalinin ardından 2022 yılının ilk gününden bu yana yüzde 37 yükseldi. Mısır fiyatları ise yüzde 21 artış gösterdi. 

Artan enflasyon rakamları nedeniyle Kellogg ve General Mills gibi şirketler maliyetleri tüketicilere de yansıtma kararı aldı. 

Ukrayna krizinin rakamlardaki artışı hızlandırması beklenirken Rusya da gübre hammaddesindeki gücü ile kritik bir noktada bulunuyor. Başta ABD olmak üzere Avrupa ülkeleri Moskova yönetiminin potasyum tedariğini keserek yanıt vermesi halinde krizin derinleşebileceği uyarısı yapıyor.