Kraliçe Buckingham Sarayı'nı yeniliyor

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in resmi ikametgahı olan Buckingham Sarayı yenileniyor. Londra’daki saray, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük tadilatını geçirecek.

Kraliçe'nin Londra'daki evi Buckingham Sarayı, 514 milyon dolarlık (369 milyon sterlin) bütçeyle yenilenecek. Kraliyetin yayınladığı mali hesaplara göre, bir önceki yıl 23 milyon dolar olan yenileme maliyeti, geçtiğimiz yıl 44 milyon dolara çıkarıldı.

111

Yenileme tutarının bu kadar yüksek olması ise Buckingham Sarayı’nın bir evden daha çok İngiliz monarşisinin yapıtaşı olarak görülmesinden kaynaklanıyor.

211

1837'den beri Birleşik Krallık hükümdarlarının resmi Londra ikametgahı olan sarayda 19 devlet odası, 52 kraliyet ve misafir yatak odası, 188 personel yatak odası, 92 ofis ve 78 banyo dahil olmak üzere 775 odaya bulunuyor. İngiliz hükümdarlarının evi ve ofisi olan saray aynı zamanda turistlerin de en çok ilgisini çeken yapılardan biri.

Kraliyet üyelerinin yaşam alanı olmasının yanı sıra, devlet ziyafetleri, öğle yemekleri, resepsiyon, bahçe partileri, ulusal kutlama ve anmalar dolayısıyla da davetli konuk olarak her yıl 50 binden fazla kişi Buckingham Sarayı’nı ücretsiz olarak ziyaret ediyor.

411