Güney Çin Denizi'nde F-35 kazası

Güney Çin Denizi’nde rutin uçuşunu yapan bir ABD F-35 jeti kaza yaparak denize düştü. Fırlatma koltuğunu kullanan pilot uçağı terk ederken, uçak gemisinin güvertesinde bulunan yedi kişi ise yaralandı.

ABD Pasifik Filosu tarafından yapılan açıklamada, bir ABD F-35C jetinin Güney Çin Denizi'ndeki USS Carl Vinson uçak gemisine inişi sırasında kaza meydana geldiği bildirildi. Fırlatma koltuğunu kullanan pilotun uçağı terk ettiği ve durumunun stabil olduğu açıklandı. Güvertede bulunan yedi mürettebatın ise yaralandığı belirtildi.

Açıklamaya göre, kazanın meydana geldiği sırada pilot rutin uçuş operasyonlarını yürütüyordu. “Uçak kazası” olarak bildirilen olayın nedeni araştırılıyor.

C modelinin ilk kazası olsa da geçtiğimiz yıl F-35’ler ile ilgili kazalar ve teknik problemler gündeme gelmişti. Güney Çin Denizi’nde gerçekleşen olay, 4 Ocak’ta Güney Koreli bir F-35 pilotunun yaşadığı teknik sorunun ardından bu yıl F-35’ler ile ilgili gerçekleşen ikinci kaza oldu.

ABD ordusu, uluslararası sularda serbestçe hareket etme hakkını iddia ediyor. Cumartesi günü, Japonya ve ABD birlikleri Filipin Denizi’nde büyük bir askeri tatbikat düzenledi.

Tatbikattan bir gün sonra ise Çin, Tayvan hava sahasına 39 savaş uçağı gönderdi. Çin’in bu hamlesi, Tayvan hava sahasına yaptığı en büyük saldırı olarak kaydedildi.