Bu saat 10 bin yıl çalışacak

Şu anda dünyanın muhtemelen size uzak bir köşesinde bir dağın derinliklerine 60 metre yüksekliğinde çok büyük bir saat inşa ediliyor.Bu saatin en büyük özelliği ise, gelecek 10 bin yıl boyunca çalışacak olması. Üstelik bu bir çalar saat ve her seferinde başka bir melodi çalacak şekilde tasarlanmış. İşte size sanat, tasarım ve teknolojinin bir arada kullanıldığı dünyanın en ilginç fikirlerinden biri ve bu fikrin en az onun kadar ilginç hikayesi.

Söz konusu fikir ilk olarak 1995 senesinde, Danny Hillis tarafından ortaya atıldı. Projenin hayata geçmesi için ilk adımını atan ise, online alışveriş devi Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos oldu. Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de Texas'a 200 kilometre uzakta, yayladan 600 metre yüksekte, Diablo Dağı'nın içine delinen bir kuyuda 150 metre yüksek bir yapı olacak olan saatin bütçesi şimdilik 42 milyon dolar.

17

Saatin en önemli özelliğinden biri her seferinde farklı bir melodi çalacak olması.Öyle bir mekanizma tasarlanmış ki 3,5 milyon farklı melodiyi çalabiliyor.Bunun için de hiç bir elektronik malzeme ya da gerçek bir bilgisayar kullanılmıyor, yalnızca çarklar var. Saatin çaldığı müzik her seferinde farklı olacağı için burayı 10 bin yıl boyunca ziyaret edenlerin duyacağı melodi hiçbir zaman aynı olmayacak. Önümüzdeki 10 bin yılı göstermesi için geliştirilen saat, tamamen mekanik aksama sahip. Zira böylesine uzun bir süre kullanılması beklenen herhangi bir cihazda elektronik aksam kullanması pek de mantıklı değil.
27

Saat, enerjisini gece ve gündüz arasındaki sıcaklık değişimleriyle sağlayacak. Her ne kadar 10 bin yıl boyunca çalışması beklense de, bu saat 100 yılda bir bakıma ihtiyaç duyacak ve saat her yıl bir tık ilerleyecek. Dünyada yapılmış ve hala çalışan en eski saat ise, 632 yaşında. Bu saat 1386’da yapılmış ve hala çalışıyor. Ama 10 bin yıl bunun 15 katı daha uzun bir süre. 

Saatin uzun ömürlü olması için mücevher ya da pahalı metaller gibi değerli malzemeler kullanılmamış.Gelecek nesiller gerektiğinde bu saatin bakımını kolayca yapabilsin diye tasarım gayet açık bir şekilde yapılmış.Hatta bırakın gelecek nesilleri, saati geçmişe ışınlasanız Galile’nin ya da Mimar Sinan’ın gayet rahat anlayabileceği bir tasarım olduğu iddia ediliyor.

47