Yapay zeka sayesinde en tehlikeli bakterileri öldüren antibiyotik bulundu

Uzun süredir virüsler üzerinde araştırmalar yapan bilim insanları, dünyanın en tehlikeli bakterileri arasında yer alan ve tüm ilaçlara direnç geliştirmiş bir bakteri türünü öldürecek antibiyotiği yapay zeka kullanarak bulduklarını açıkladı.

Yapay zeka hayatımızın her alanında olduğu gibi sağlıkta da devrim yaratıyor. Dünya genelindeki sağlık hizmetleri teknolojinin bu hızlı değişimden önemli derecede etkileniyor. Bilim insanları, dünyanın en tehlikeli bakterileri arasında yer alan ve tüm ilaçlara direnç geliştirmiş bir bakteri türünü öldürecek antibiyotiği yapay zeka kullanarak bulduklarını açıkladı.

18

Bu antibiyotik çeşidi şu anki mevcut antibiyotiklerden oldukça farklı bir yapıya sahip. Nasıl keşfedildiği ise oldukça ilginç. Uzmanlar öğrenme özelliği olan bir yapay zekanın eczacılıkta kullanılan bileşiklerin yer aldığı dijital bir kütüphaneyle beslenmesi sonucu bu antibiyotiği buldu. 

28

Birleşik Krallık merkezli The Guardian gazetesinde yer alan habere göre yapılan testlerde ilacın, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen en acil ilaca ihtiyaç duyulan üç patojenden ikisi olan ‘’Acinetobacter’’ ‘’Baumanii’’ ve ‘’Enterobacteriaceae’’ bakterilerini öldürdüğü tespit edilmiş.


Bu da bilim insanlarının antibiyotiğin bulunması için bakterileri öldüren molekülleri yapay zekaya öğrettiğini gösteriyor. Araştırmacılar, bu sonucu elde edebilmek için yaklaşık 2 bin 500 ilaç ve doğal bileşik kullandıklarını söylüyor. 

48