Birleşik Krallığın yeni göç politikası İngiltere ve AB ekonomisini nasıl etkileyecek?

Brexit sonrası tarihinde yeni bir sayfa açmaya hazırlanan Birleşik Krallık’ta göçmen yasaları kökten değişiyor. Ancak söz konusu durum İngiltere ekonomisini ciddi şekilde zedeleyecek gibi görünüyor. Ülkenin AB’den çıkmasıyla birlikte çok sayıda firma Britanya’yı terk ederek AB ülkelerine taşınıyor. Söz konusu durum İngiltere ve AB ekonomisini nasıl etkileyecek?

Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden hukuken 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere, Brexit sonrası tarihinde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor ancak ülkenin atmaya hazırlandığı bazı adımlar Britanya ekonomisini ciddi şekilde zedeleyecek. İngiltere'de hükümet, Brexit sonrası puan tabanlı yeni göç sistemine geçecek. Bu durum bazı AB ülkelerinin ekonomisine katkı sağlayacak.

YENİ GÖÇ SİSTEMİ

İngiltere İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 31 Aralık 2020'de serbest dolaşım uygulamasının sona ermesiyle birlikte AB ve AB dışı ülkelerin vatandaşlarının bundan sonra aynı göç düzenlemelerine tabi olacağı belirtildi.

Bakanlık, şirketlerden Avrupa'dan gelen "ucuz işgücünün" payını azaltarak, kendi çalışanlarına ve otomasyon teknolojilerine yatırım yapmalarını istedi. Ancak Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkmasıyla birlikte Avrupa’ya taşınan İngiliz firmalarının sayısında ciddi bir artış yaşandığı gözlemlendi.

70 PUAN ŞARTI

İngiliz hükümeti tarafından düzenlenen yeni sistemin temeli puanlamaya dayanıyor. Kanada ve Avustralya’da da kullanılan puanlama sistemine göre, kişinin İngilizce bilip bilmemesi, İngiltere'de uygun bir kurumdan iş teklifi alıp almamış olması, eğitim düzeyi ve çalışacağı sektörlerde belirlenen kriterlere göre belli bir puan veriliyor.

PUANLAMA SİSTEMİ

Örneğin, yeterli seviyede dil bilgisine sahip olmak ya da ülke tarafından onaylanmış bir şirketten iş teklifi, almış olmak kişiye artı puan sağlıyor. Bir kişinin İngiltere'ye göçmen olarak gelebilmesi için toplamda 70 puana ulaşması gerekiyor. Yani, bu durumda 50 puan almak dahi yeterli olmuyor. Bu da düşük vasıflı işçiler için belirli bir göç sistemi olmayacağını gösteriyor.

Onaylanmış bir şirketten iş teklifi almak, 20 puan.

Kişinin yeteceğine uygun iş bulmak, 20 puan.

Gerekli seviyede Ingilizce bilgisine sahip olmak, 10 puan.

İhtiyaç olan sektörlerde iş, 20 puan.

Kendi alanında doktora yapmış olmak, 10 puan.

Teknoloji alanında doktoraya sahip olmak, 20 puan.

Yıllık 25 bin 600 sterlin (202 bin TL) maaş ise, 20 puan.

YENİ SİSTEMİN İNGİLTERE VE AB EKONOMİSİNE ETKİSİ

Yani göç sisteminin AB’ye negatif etkileri arasında, AB vatandaşlarının AB ülkesi olmayan diğer vatandaşlarla aynı olanaklara sahip olmasını sağlıyor. Böylece, artık kendi işini kurmak amacıyla İngiltere'ye gelmenin de önü kapanmış oluyor. Bu durumun bir diğer etkisi ise, kalifiye olmayan elemanların ülkeye gelişinin zorlaşması oluyor.

Ancak kalifiye olmayan elemanların ülkeye gelişinin zorlaşmasının İngiltere ekonomisi açısından negatif, AB ekonomisi açısından ise pozitif etkileri olacak gibi görünüyor. Nitekim bu durum, İngiltere’nin kalifiye olmayan işlerde eleman ihtiyacını karşılayamayacağını gösteriyor. Bilindiği üzere İngiltere’de kalifiye eleman rolünü Bulgaristan, Polonya, Romanya, Yunanistan gibi AB ülkelerinden gelen vatandaşlar üstleniyor.

Hükümet, Brexit sonrası statüleri değişmeden İngiltere'de kalmak için başvuran 3,2 milyon AB vatandaşının kalifiye olmayan eleman ihtiyacını karşılayacağını söylüyor. Hükümet ayrıca, kalifiye olmayan eleman ihtiyacı duyan şirketlere yardımcı olmak üzere bazı adımlar atılacağını da belirtiyor.

İNGİLİZ FİRMALARI ÜLKEYİ TERK EDİYOR

Birleşik Krallığın atmayı planladığı tüm adımlara rağmen İngiliz firmaları ülkeyi birer birer terk ediyor. Özellikle İngiltere’nin AB’den çıkmasıyla birlikte çok sayıda firma Hollanda’ya taşınıyor. Hollanda Dış Yatırım Ajansı’na (NFIA) göre 2017 yılında İngiltere'den Hollanda’ya taşınan şirket sayısı 38 iken, 2019 yılında bu sayı ikiye katlanarak 78 firmaya ulaştı. 2016 yılından bu yana en az 140 firma İngiltere’den Hollanda’ya taşındı.

NEDEN HOLLANDA TERCİH EDİLİYOR?

Firmaların Hollanda’yı tercih etmesinin sebepleri arasında, Hollandalıların İngilizce dil bilgisinin oldukça yüksek seviyelerde olması yer alıyor. Bu durum İngiliz şirketler için ciddi avantajlar sağlıyor. Ayrıca Hollanda özellikle taşımacılık ve lojistik sektöründe büyük avantajlara sahip. Ülkenin etkin deniz, hava ve tren yoluna sahip olması hangi sektör olursa olsun İngiliz şirketleri için Hollanda’yı cazip kılıyor.

Ancak şirketler en çok Hollanda’yı tercih etselerde diğer AB ülkelerine de ilgi duyuyor. NFIA konuyla ilgili yaptığı açıklamada Avrupa pazarlarına ulaşma konusunda endişe duyan yaklaşık 425 İngiliz şirketin de ülkeye taşınmayı ciddi bir şekilde gözden geçirdiğini ifade etti. Hollanda’nın yanı sıra şirketler için cazip şehirlerin başında Frankfurt, Dublin, Paris, ve Lüksemburg gibi ülkeler de geliyor.