Brezilya'da devlet başkanlığı seçimini Lula da Silva kazandı

Brezilya’da devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu tamamlandı. Yüksek Seçim Mahkemesinin (TSE) yayınladığı sandık sonuçlarına göre, Luiz Inacio Lula da Silva yüzde 50,83 oy alırken, rakibi Jair Bolsonaro yüzde 49,17 oranında oy aldı.

Euronews'in haberine göre, Lula da Silva seçimi kazanmasının ardından yaptığı ilk konuşmada, "Brezilya halkı yeniden umuda sahip olmak istiyor. Halk silah değil kitap istiyor. İyi yaşamak, iyi yemek, iş sahibi olmak ve eğitime erişmek istiyor" dedi.

Hakkındaki yolsuzluk davaları nedeniyle hapiste kaldığına dikkat çeken Lula da Silva, "Brezilya siyasetinde bir diriliş süreci yaşadığımı düşünüyorum. Beni diri diri gömmeye çalıştılar ama şimdi ülkeyi yönetmek için buradayım. Çok zor bir durumun içindeyiz ama eminim ki halkın yardımıyla bir çıkış yolu bulacağız ve barışı yeniden tesis edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Kendisini büyük zorlukların beklediğini belirten Lula, "Ülkeyi tüm boyutlarıyla yeniden inşa etmek gerekiyor. Siyasette, ekonomide, kamu yönetiminde, kurumsal uyumda, uluslararası ilişkilerde ve en çok da halkın ihtiyaç sahibi kesimiyle ilgilenmekte" ifadelerini kullandı.

Lula da Silva, "1 Ocak 2023'ten itibaren sadece bana oy verenleri değil, 215 milyon Brezilyalıyı yöneteceğim. İki Brezilya yok. Biz tek ülke, tek bir halk ve büyük bir milletiz" diye konuştu.