Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'ya soruşturma açıldı

Brezilya'da Yüksek Mahkeme, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hakkında destekçilerini "Kongre baskınına teşvik ettiği" suçlamasıyla soruşturma başlatılmasına karar verdiğini duyurdu.

Brezilya basınında yer alan haberlere göre Başsavcılık, Bolsonaro hakkında Kongre ve diğer devlet binalarının basılmasında payının olduğu gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını bildirdi. 

Brezilya Yüksek Mahkemesi, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hakkında destekçilerinin Kongre ve diğer devlet kurumlarına gerçekleştirdiği baskını teşvik ettiği gerekçesiyle soruşturma açılmasına karar verdi.  

Yargıç Alexandre de Moraes, sosyal medya platformu Facebook'ta yayınladığı bir videoyu gerekçe göstererek Başsavcılığın Bolsonaro hakkında soruşturma başlatılması talebini kabul etti.  

Yargıç Alexandre de Moraes yaptığı açıklamada, “Demokrasiye karşı korkakça komplolar kurmaya devam eden tanınmış kişiler hesap verecek” ifadelerini kullandı. 
 
Başsavcılıktan yapılan açıklamada, ABD'de bulunan Bolsonaro'nun 8 Ocak’taki “vandalizm ve şiddetle sonuçlanan anti-demokratik eylemleri teşvik etme" suçlamasıyla soruşturulacağı bildirildi. 

Sputnik'in aktardığına göre, Yüksek Mahkemeye sunulan ve kabul edilen dilekçede Bolsonaro'ya yönelik, "Brezilya'da vandalizm ve şiddet olaylarıyla sonuçlanan antidemokratik eylemlerin kışkırtılmasında payının olduğu suçlaması, soruşturmanın bir parçası olmalı. Bu dilekçede yer alan olgular ile daha geniş kapsamlı olan soruşturmanın amacı arasında kanıtsal bir bağlantının varlığı inkar edilmemektedir. Bu nedenle, sanık tarafından 8 Ocak 2023 öncesi ve sonrasındaki uygulamaları göz önüne alındığında küresel soruşturmayı haklı kılıyor" denildi.