Brezilya’da Bolsonaro’ya koronavirüs darbesi

Brezilya’da koronavirüs ölüm ve vaka sayılarında her gün yeni bir rekor kırılıyor. Devlet Başkanı Bolsonaro’nun koronavirüs politikaları ise uzun zamandır Brezilya ve dünya basınında tartışılmaya devam ediyor. Peki, salgın başlangıcından itibaren Bolsonaro neler yaptı? Hangi ilginç sözleri söyledi?

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, başkanlık koltuğuna oturduğu günden itibaren sözleri, politikaları, tutumları, tavırları ve davranışları ile dünya gündemini meşgul ediyor. Aşırı sağcı duruşu ile bilinen Bolsonaro, iç ve dış politikada attığı adımlar ile eski ABD Başkanı Donald Trump’a benzetiliyor. Bolsonaro’nun birçok politikası ülke içinde ve dünyada geniş bir kesimin tepkisinin odağında. 

Geçtiğimiz senelerde Amazon Ormanları’nda çıkan ve geniş bir alana yayılan yangın, neredeyse tüm dünyanın endişe ve korkuya kapılmasına sebep olmuştu. Amazon Ormanları, dünyanın oksijen ihtiyacının yüzde 20’sini karşılaması ile dünya ülkeleri tarafından oldukça önemseniyor. Büyük bir kısmı Brezilya’da bulunan Amazon Ormanları’nda çıkan ve çok uzun süre devam eden yangında Bolsonaro’nun politikaları oldukça eleştirildi.

Fransa, Almanya başta olmak üzere dünyada birçok ülke ve Birleşmiş Milletler (BM), Amazon Ormanları’nda çıkan yangını söndürme çalışmalarında Brezilya’ya yardım edebileceklerini dile getirdi. Bolsonaro bu çağrıların hepsine olumsuz karşılık vererek Amazon Ormanları’ndaki yangına müdahale etmekte oldukça geç kaldı. Bolsonaro’nun süreç içerisindeki davranışları, açıklamaları ve yürüttüğü politika dünya tarafından oldukça tepki gördü.

KORONA İLE BİRLİKTE BOLSONARO’NUN İLGİNÇ SÖZLERİ

Bolsonaro, koronavirüs salgını Brezilya’da yayılmadan önce politikaları ve tavırları ile dünyanın dikkatini üstünde toplamıştı. Brezilya’da ilk koronavirüs vakasının görülmesi ve tüm ülkede yayılması ile birlikte Bolsonaro’nun nasıl bir politika izleyeceği merakla bekleniyordu.

Bolsonaro, koronavirüsü hafife alan ve önemsemeyen açıklamaları ile dikkat çekti. Salgının başında Bolsonaro, tüm dünyada etkili olan ve milyonlarca insanın ölümüne sebep olan koronavirüsü “Küçük bir grip” olarak niteledi. Tüm dünyada maske kullanımının arttığı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarının titizlikle uygulanmaya başladığı bir dönemde Bolsonaro, gerekli olan tedbirleri almak yerine salgını küçümsedi.

Bolsonaro yönetimindeki Brezilya, koronavirüs vakaları ve koronavirüs kaynaklı ölüm sayılarında hızlı bir tırmanış gösterdi. Brezilya’da yaşanan koronavirüse bağlı ölümler oldukça yüksek rakamlara ulaşınca, Bolsonaro birtakım tedbirler almak zorunda kaldı. Ancak Bolsonaro’nun aldığı tedbir ve önlemler çoğu kesim tarafından yeterli bulunmadı.

Koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için sürekli sosyal mesafe ve maske uyarılarında bulunan uzmanlara şiddetle karşı çıkan Bolsonaro, hastanelerde yaşanan yoğunluk ve ölüm sayısının artması ile daha pragmatik açıklamalarda bulunmaya başladı.

2020 yılının Temmuz ayında Bolsonaro, “Küçük bir grip” olarak nitelediği koronavirüse yakalandığını duyurdu. Bolsonaro’nun koronavirüse yakalanması ile birlikte, tedbirlere uymayan davranışları, maske takmaması ve sosyal mesafeye dikkat etmeyen görüntüleri daha çok gündeme geldi.

BREZİLYA’DA HER GÜN YENİ BİR REKOR KIRILIYOR

Salgının tüm dünyada yayıldığı dönemde en çok vaka ve ölüm yaşanan ülkelerden biri olan Brezilya’da, son bir ay içerisinde her gün yeni rekor sayılar geliyor. Ülkede günlük ölüm sayıları 4 binlerin üzerine çıkarken, vaka sayılarının 100 binleri geçtiği günler oldu. Bu süreç içerisinde Devlet Başkanı Bolsonaro’nun bazı açıklamaları birçok kesim tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

“EVDE KALARAK ÇÖZEMEYİZ”

Geçtiğimiz günlerde ülkede yaşanan koronavirüse bağlı ölüm sayılarının artışı ile konuşan Bolsonaro, “Bu sorunu evde kalarak çözemeyiz” şeklinde açıklamada bulundu. Bolsonaro, sosyal mesafe kuralına eleştiride bulunarak, “Onun amacı, insanlar tıbbi yetersizlik nedeniyle ölmesin diye yoğun bakım üniteleri hazırlamak, solunum cihazı almaktı. Hiçbir ülke bu tip politikaları uzun süre uygulamıyor ve aşı konusunda yaptığımız gibi salgına karşı önlemler arayarak gerçekten kısa zamanda normale dönmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖLÜMLER SADECE KORONAVİRÜSTEN OLMUYOR”

Brezilya’da koronavirüs vaka sayılarının artması ve ölümlerin 4 bini geçmesi üzerine kendisine karşı bir savaş açıldığını söyleyen Bolsonaro, ilginç açıklamalarına bir yenisini ekledi. Bolsonaro, “Burada başkana karşı bir savaş başlatıldı. Sanki ölümler sadece koronavirüs yüzünden oluyor” şeklinde konuştu.

Bolsonaro, “Elbette her ölüme üzülüyoruz. Neden karantina diye bir şey var? Çözüm istiyoruz. Nüfusun işsizlikten muzdarip olduğunu görüyorsunuz. Bana koronavirüsle mücadelenin işe yaradığı bir ülke gösterin” cümlelerini kullandı.

SOSYAL MESAFE KARŞITI GÖSTERİLERE DESTEK

Dünyada en çok koronavirüs vakasının yaşandığı ve koronavirüse bağlı ölüm sayısının en fazla olduğu ülkelerden biri olan Brezilya’da, Bolsonaro ülkedeki sosyal mesafe karşıtı gösterilere destek verdi.

Sosyal mesafe karşıtı gösteriler hakkında konuşan Bolsonaro, “Mantıksal olarak mutluydum. İnsanların yaşadıklarını gösteriyorlar. Özgürlüğümüzü istiyoruz, dünyanın bize saygı duymasını istiyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

DÖRT DEFA SAĞLIK BAKANI DEĞİŞTİRDİ

Brezilya’da koronavirüs vakasının ilk görüldüğü günden itibaren Bolsonaro, izlediği politikalar ile sert eleştirilerin hedefi oldu. Bolsonaro ilk dönemlerde salgını hafife alırken, sağlık alanında yaşanan hezimetlerin ardından farklı politikalar izlemeye çalıştı. Bu süreç içerisinde Bolsonaro, dört defa Sağlık Bakanı değiştirerek halkın bazı kesimleri tarafından tepki gördü.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, geçtiğimiz günlerde ise kabinesindeki altı değişikliği duyurdu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bolsonaro, yeni Savunma, Dışişleri ve Adalet Bakanı’nı açıkladı.