Brezilya'da sağanak: En az 10 kişi hayatını kaybetti

Brezilya'nın güneydoğusunda yoğun sağanak yağış nedeniyle toprak kaymaları meydana geldi. Yetkililer, selde 10 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Brezilya'nın güneydoğusunda etkili olan yoğun sağanak yağış nedeniyle toprak kayması ve sel meydana geldi. Pazar ve pazartesi günü etkili olan yoğun yağış nedeniyle nehirler taştı.

Toprak kayması ve sel meydana gelen kasabalardaki halk Minas Gerais eyaletine taşınırken 17 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi. Pará de Minas şehrinde yetkililer, patlayabileceği endişeleriyle Carioca hidroelektrik barajını gözetim altına aldı. 

Yetkililer, taşma ve patlama potansiyeli olan barajları yakın takibe alırken aynı aileden ikisi çocuk beş kişi eyaletin başkenti Belo Horizonte yakınlarındaki bir yamaçta gömülü halde bulundu. São Gonçalo do Rio Abaixo kentinde, 11 yaşındaki bir kız çocuğu uyurken yatak odasının üzerine duvar çökmesi nedeniyle hayatını kaybetti. 

Caratinga kentinde, bir köprüyü geçmeye çalışırken arabasının nehre düşmesi sonucu hayatını kaybeden 41 yaşındaki bir adam da dahil olmak üzere iki ölüm daha bildirildi. 

Juatuba kasabasında, Paraopeba nehrinin taşmasından dolayı tüm mahalleler su altında aklırken bölgede yaşayan Daniel Valeriano de Oliveira AFP haber ajansına verdiği demeçte, "Her şeyimizi kaybettik. Karım ve çocuklarım evi bir teknede terk ettiler" dedi.

BBC'de yer alan habere göre, Brezilya maden ajansı, eyalette 36 maden barajının olağanüstü hal durumunda olduğunu söyledi.

Ülkedeki sivil toplum kuruluşu yetkilileri, eyaletteki 853 belediyeden 145'inin şiddetli hava koşulları nedeniyle olağanüstü hal ilan ettiğini söyledi.