Brezilya'da kripto parayı en çok yoksullar kullanıyor

Kripto para kullanımının yaygınlaşmasındaki en büyük etkenlerden biri, dijitalleşmenin yanı sıra insanların para kazanmak için kendilerine yeni yollar yaratma çabası. Özellikle Afrika ve Güney Amerika ülkelerine bakıldığında, kripto paralara yönelen insanların daha yoksul veya imkanlarının kısıtlı olduğu görülüyor. Dünyanın en büyük kripto para piyasalarından birine sahip olan Brezilya da bu ülkelerin başında geliyor.

Brezilya, 213 milyonluk nüfusuyla Latin Amerika’nın en kalabalık ülkesi. Dünya Bankası istatistiklerine göre, Brezilya’da yaşayanların yaklaşık yüzde 25’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Ancak Güney Amerika ülkesi, aynı zamanda en büyük kripto para piyasalarından biri. Hootsuite ve We Are Social’ın hazırladığı Global Dijital Rapor’da, dünyada en fazla kripto para sahibi olan insanlar arasında Brezilya’lılar beşinci sırada yer alıyor. 

111

Kripto para kullanımı dünya genelinde daha çok zengin kesim tarafından gerçekleştiriliyor. Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde ise bu durum tam tersini gösteriyor. Brezilya’da kripto para sahibi olanların neredeyse yarısı, asgari ücretin altında para kazanıyor.

211

Dünya çapında Bitcoin ve diğer kripto paralara olan ilginin arttığı ülkelere bakıldığında Afrika ve Güney Amerika’nın öne çıktığı görülüyor. Blockchaincenter’in 2020 yılına ait sunduğu verilerde, Google’da Bitcoin’i en çok aratan ülke yüzde 97.4 ile Kenya oldu. Brezilya ise yüzde 92.6 ile ikinci sırada yer aldı. 

Brezilya’da Bitcoin ve diğer kripto paralar yoğun olarak kullanılsa da henüz tam olarak yasal bir düzenleme bulunmuyor. Ancak insanlar birçok ödemede Bitcoin kullanıyor. 1992’de yaşanan bir krizde ulusal borçların kapatılması için vatandaşların hesaplarına el koyan eski Başkan Mello'nun insanların zihinlerinde kötü bir yer ettiği görülüyor. Bitcoin cüzdanlarını daha güvenilir bulan birçok kişi artık kazançlarını kripto para olarak değerlendiriyor. 

411