Bolsonaro'dan tartışma yaratan Covid-19 açıklaması

Brezilyalı Jair Bolsonaro, ordu, donanma ve hava kuvvetleri başkanlarının istifa etmesinin ardından ülkenin en yüksek günlük Covid-19 ölüm rakamlarını kaydetmesi ile birlikte kendini siyasi bir krizin eşiğinde buldu. Brezilya'da yaşananlar dünya kamuoyu tarafından yakından takip edilirken, Bolsonaro'nun tavrı bir kez daha tartışmaların odağında.

Dünya genelinde 12.6 milyondan fazla doğrulanmış ikinci koronavirüs (Covid-19) vaka sayısına sahip olan Brezilya’da pandeminin ilk gününden itibaren Devlet Başkanı Jair Bolsanoro’nun tavrı dünya kamuoyunun gündeminde.

Ülkede Covid-19 kaynaklı ölüm sayılarında büyük bir artış yaşanırken, Brezilya’da yayın yapan G1’in haberine göre salgına karşı alınacak önlemleri belirlemek üzere kongre ve hükümet tarafından oluşturulan komitenin ilk toplantısı gerçekleştirildi.

Pandeminin ilk günlerinde koronavirüse ilişkin küçümseyici açıklamalarıyla dikkat çeken, ardından virüse yakalanan Bolsonaro; kendisinin askeri geçmişi nedeniyle çevik ve atletik olmasından dolayı virüsü atlatabildiğini iddia etmişti. Katıldığı ‘Brezilya Covid’i yeniyor’ etkinliğinde kendisine ‘yolsuzluk’ iddiaları ile ilgili soru soran gazetecileri de “Sizin gibi şişmanlardan biri bu illeti kaparsa hayatta kalma şansınız benden daha az. Siz ancak kaleminizi kötü niyetle kullanmayı bilirsiniz" sözleriyle aşağılamıştı.

Kaynak: bbc.com

 

Ülkesinde aldığı kararlar ve iddialı açıklamarıyla gündemden düşmeyen Brezilya’lı lider bu kez de sosyal mesafe politikasının benimsenmesini eleştirerek, “Onun amacı, insanlar tıbbi yetersizlik nedeniyle ölmesin diye yoğun bakım üniteleri hazırlamak, solunum cihazı almaktı. Hiçbir ülke bu tip politikaları uzun süre uygulamıyor ve aşı konusunda yaptığımız gibi salgına karşı önlemler arayarak gerçekten en kısa zamanda normale dönmek istiyoruz" sözleri ile eleştirilerin hedefi oldu.

‘Bu sorunu evde kalarak çözemeyiz’ diyen Bolsonaro’nun aksine ülkenin salgın döneminde göreve gelen dördüncü ve yeni Sağlık Bakanı Marcelo Queiroga sosyal mesafenin önemine vurgu yaparak Paskalya Bayramı tatili için halkı uyardı.

BREZİLYA’DA KABİNE DEPREMİ!

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, aralarında istifa eden savunma bakanı ile istifa ettiği iddia edilen dışişleri bakanın da bulunduğu altı yetkilinin değişimini sosyal medya hesabı Twitter’dan duyurmuştu.

Değişiklikler Ocak 2019 yılında göreve başlayan Bolsonaro hükümetinin görev sürecinde yaşanan en kapsamlı reform olma özelliği taşırken göreve gelen yeni isimler ise şöyle;

Carlos Alberto Franco – Dışişleri Bakanlığı
Walter Souza Braga Netto – Savunma Bakanlığı
Anderson Gustavo Torres – Adalet Bakanlığı
Luiz Eduardo Ramos – Kabine Şefliği
Andre Luiz de Almeida Mendonça – Brezilya Başsavcılığı
Flavia Arruda – Hükümet Sekreterliği