Brezilya'da Bolsonaro karşıtları sokaklarda!

Brezilya, yeniden seçime gitmeye hazırlanırken halk Bolsonaro'nun seçimleri kaybetse bile iktidarda kalmaya çalışmasından endişeli.

Dünyanın en tartışmalı liderlerinden Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yeniden aday olduğunu açıklamıştı. Seçimler öncesinde kritik görevden almalar ile ülkedeki muhalefeti sindirmek için hamleler yapan Bolsonaro, özellikle pandemi döneminde aldığı kararlar ile oylarının büyük çoğunluğunu kaybetmişti. 

Brezilya'da Bolsonaro karşıtları, devlet başkanının oylama sistemi ile oynadığı iddiası ve seçim sonuçlarına rağmen iktidarda kalmak için çalışacağı endişesi ile sokaklara döküldü. 

Brezilya halkı, elektronik oylama makinelerinde parmak izi olmaması nedeniyle hile yapmanın mümkün olacağı görüşünde. 

Geçtiğimiz yıl basılı oy pusulası sistemini değiştirmek için adım atan Bolsonaro'nun teklifi Kongre tarafından reddedilmişti. 

Sokaklara dökülen Brezilyalılar Bolsonaro'nun Trump modelini kendisine örnek aldığını belirtirken, 1977'de dönemin diktatörlük rejimini kınayan bildiriden esinlenerek bir manfesto hazırladı. Bolsonaro karşıtları tarafından hazırlanan manifesto milyonlarca kişi tarafından imzalandı.