Brezilya’nın yeni Devlet Başkanı Lula da Silva görevi devraldı

Brezilya Devlet Başkanlığı görevini devralıp başkanlık kuşağını takan Luiz Inacio Lula da Silva, Başkent Brasilia'daki Planalto Sarayı önünde toplanan yaklaşık 300 bin destekçisine seslendi.

Brezilya’nın yeni Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva,12 yıl aradan sonra yemin ederek üçüncü dönemine başladı.

Yemin törenine Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya Kralı Dördüncü Felipe, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Paraguay Cumhurbaşkanı Mario Abdo Benitez, Uruguay Cumhurbaşkanı Luis Lacalle, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa ve çok sayıda devletin diplomatik temsilcisi katıldı.

Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, ülkedeki eşitsizliğin arttığını dile getirerek “Açlığın geri dönüşü, Brezilya halkına karşı işlenen en büyük suçtur. Ülkemizde gelir, cinsiyet, ırk, iş gücü piyasasında, siyasi temsilde, sağlıkta, eğitimde her türlü eşitsizlikle mücadele edeceğime söz veriyorum" ifadelerini kullandı.

Ekonomik eşitsizliğe değinirken göz yaşlarını tutamayan Lula da Silva, "Ülkenin yüzde 5'i zenginlerden oluşurken geri kalan yüzde 95'i ise aynı servet yüzdesine sahip değil" şeklinde konuştu.

Devlet Başkanı Lula da Silva, geçiş yönetiminden hükümeti devraldıklarını belirterek, “Devraldığımız tablo dehşet verici. Sağlık kaynaklarını boşaltmışlar. Eğitim, Kültür, Bilim ve Teknolojiyi tasfiye etmişler. Çevre korumayı yok etmişler. Okul yemekleri, aşılar, kamu güvenliği için hiçbir kaynak bırakmamışlar" dedi.

Ülkedeki artan enflasyona da dikkat çeken Silva, "Gıda fiyatlarını düşürmenin, sağlığa, eğitime, bilime ve kültüre yatırım yapmanın zamanı geldi. Uluslararası izolasyondan kurtulmak için yatırımı getirme ve Brezilya'yı yeniden sanayileştirme zamanı geldi" diye belirtti.

Devlet Başkanı Silva nefret söylemine son vermenin de zamanının geldiğini söyleyerek, "İki Brezilya yok, biz tek bir ülkeyiz. Tek bir kasaba. Hepimiz Brezilyalıyız. Kimse ikinci sınıf insan muamelesi görmeyecek” diye konuştu.