Brezilya ekonomisi resesyona girdi

Brezilya ekonomisi, artan kuraklık, yüksek faiz oranları ve enflasyon nedeniyle resesyona girdi. Önümüzdeki yıl yeniden aday olmaya hazırlanan Başkan Bolsonaro ise halk tarafından tepki görüyor.

Perşembe günü yayınlanan hükümet verilerine göre Brezilya ekonomisi, yüksek enflasyon, ani faiz artışları ve şiddetli kuraklık nedeniyle üçüncü çeyrekte resesyona girdi.

Birçok ülke ekonomisi, salgın sonrası normalleşme döneminde büyüme kaydederken, Brezilya ekonomisinde ise aksine daralma yaşandı. Resmi istatistik kurumu IBGE tarafından bildirilen verilerde, üçüncü çeyrekte Brezilya’nın GSYH’sinde yüzde 0,1’lik düşüş gerçekleşti. Enflasyon ise son beş yılın zirvesine ulaştı.

Bu yıl normalin üzerinde görülen sıcaklık seviyeleri, mısır ve kahve gibi önemli mahsullerin üretimine de zarar verdi. Ayrıca hidroelektrik barajlarında yok olan rezervler, elektrik maliyetlerini artırarak fiyat artışına neden oldu.

Ekonomistler, Brezilya’daki yüksek enflasyon seviyelerinin tüketicilerin satın alma gücünü istikrarlı bir şekilde düşürdüğünü ve bunun ekonomi üzerinde büyük bir yük oluşturduğunu söyledi.

2022’de yeniden aday olmaya hazırlanan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise ekonomideki kötü durum nedeniyle Brezilyalılar tarafından tepki görüyor.