Başkan Lula da Silva: "Ofisimin kapısında beni vurabilecek birini nasıl tutabilirim?"

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Incio Lula da Silva, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçilerini Ulusal Kongre, Federal Yüksek Mahkeme Genel Kurulu ve Planalto Sarayı’na düzenlenen baskına yardım etmekle suçladı.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Incio Lula da Silva, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro‘nun destekçilerinin, isyancıların önemli devlet binalarına girmesine izin vererek suç ortağı olduklarını söyledi.

Başkan Lula da Silva, ayaklanma girişiminin ardından Planalto Sarayı'nda çalışanların kapsamlı bir şekilde araştırılacağını açıkladı.

Lula, "Planalto Sarayı’nın kapısının bu insanların içeri girebilmesi için açıldığından eminim çünkü ön kapının kırılmadığını gördüm. Bu da, birinin buraya girişlerini kolaylaştırdığı anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Askeri polisteki birçok kişinin suç ortağı olduğunu belirten Başkan Lula, "Askeri polisteki birçok kişi suç ortağıydı. Burada (Planalto Sarayı) silahlı kuvvetlerde suç ortağı olan birçok insan vardı" diye konuştu.

Başkan Lula da Silva, Planalto Sarayı’nda görevli çok sayıda kişinin Bolsonaro destekçisi olduğunu bildiklerini ve bunu düzeltmek istediklerini söyleyerek, "Ofisimin kapısında beni vurabilecek birini nasıl tutabilirim?" dedi.