Brexit sonrası 5 yılda neler değişti?

Birleşik Krallık’ta 23 Haziran 2016 yılında yapılan bir referandum ile Brexit yani Avrupa Birliği’nden çıkma kararı alınmıştı. Peki, Brexitin ardından geçen beş yılda Birleşik Krallık’ta neler değişti?

İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’den oluşan Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliği, uzun tartışmaların ardından sonlandırılmaya karar verildi. Ülkede 23 Haziran 2016 tarihinde yapılan referandum sonucunda yaklaşık yüzde 51,9 oyla Brexit yani AB’den ayrılma kararı alındı.

115

Birleşik Krallık’ta yapılan kamuoyu araştırmaları, halkın Brexit konusunda her zamankinden daha fazla bölündüğünü gösteriyor. National Centre for Public Research (Ulusal Kamuoyu Araştırma Merkezi) tarafından yapılan araştırmada, Brexit referandumunun bugün yapılması halinde halkın yüzde 82’sinin aynı kararı vereceği kaydedildi.

215

Ülkedeki en büyük siyasi hareketler olan Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi’nin kabul ettiği AB üyeliği, hem ticari hem de sosyal anlamda çok önemli görülüyordu. Ancak şu anki durumda ise tam tersi geçerli. Başbakan Boris Johnson’ın partisi olan Muhafazakar Parti, Brexit’i savunuyor. İşçi Partisi de AB’ye yeniden katılıma sıcak bakmıyor.

Üst düzey bir AB diplomatı CNN’e yaptığı açıklamada, "Bizim için Brexit sona ermeli. Ancak şu anda AB kadar güçlü olduğunu düşünerek kendini kandıran bir İngiltere ile müzakere etmemiz gereken bir durumdayız" ifadelerini kullandı.

415