İngiltere’de neden gıda kıtlığı yaşanıyor?

İngiltere’deki gıda kıtlığı, boş market rafları ve restoran menülerindeki değişikliklerle kendini gösteriyor. Peki, ülkede yaşanan krizin altında yatan nedenler neler? İngiltere’deki gıda krizi uzun vadede devam edecek mi?

Teknolojinin bu denli geliştiği küresel bir dünyada, market raflarının boş olması ve tedarik sorunlarının yaşanması özellikle de İngiltere gibi bir ülke için oldukça olağandışı bir durum. Ancak Brexit ve pandeminin etkisi altında olan ülkede gıda kıtlığı yaşanırken, restoran menülerinde değişiklikler yapılmaya başlandı.

Popüler ızgara tavuk restoran zinciri Nandos, tavuk tedarikinde problem yaşadığı için yakın bir zamanda birçok şubesini kapatmak zorunda kaldı. McDonalds gibi diğer büyük markalar da benzer tedarik sorunları nedeniyle menülerini değiştirdi.

İŞGÜCÜ YETERSİZLİĞİ TEDARİK SÜRECİNİ AKSATIYOR

Tedarik sorunu kısmen İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılış süreci olan Brexit’in neden olduğu demografik değişimlerden kaynaklanıyor. Birçok işçinin AB’ye dönmesi, sektördeki altı işten birinin boşalması ve işleyişte sorunlara neden oldu.

Karayolu Taşımacılığı Derneği, Birleşik Krallık’ta yaklaşık 100 bin ağır vasıta (HGV) sürücüsü açığı olduğunu belirtti.

Yeterli işgücünün sağlanamamasındaki bir neden de pandemi. Analistler, aslında gıda kıtlığı olmadığını, nakliye ve lojistikte Covid-19 ve Brexit’in işgücü arzı sorunu yarattığını söylüyor. İngiltere’ye özgü bir problemin yaşandığını dile getiren ekonomistler, üst üste gelen problemleri gerekçe gösteriyor.

Pandemi nedeniyle online alışverişler artarken, ürünleri teslim edecek sürücülerin azalması krize yol açtı. Diğer yandan, “ertesi gün teslimat” gibi alışveriş süreçlerine alışan tüketicilerin memnuniyeti, işgücü krizi nedeniyle giderek düştü.

14 BİN SÜRÜCÜ İNGİLTERE’DEN AYRILDI

Karayolu Taşımacılığı Derneği Politika Başkanı Rod McKenzie, Financial Times ile yakın tarihli bir röportajda, “Önemli bir sürücü sıkıntısı olmayan tek yer Afrika” diyerek, söz konusu sıkıntının tüm dünyada yaşandığını ifade etti. Ancak yine de Brexit’in Birleşik Krallık üzerindeki kısa vadeli etkileri kendini gösteriyor.

Bir taşımacılık derneği olan Logistics UK adına RepGraph tarafından yürütülen bağımsız bir araştırma, Haziran 2020'ye kadar yılda 14 bin AB vatandaşı sürücünün İngiltere'den ayrıldığını ve 2021'in ikinci çeyreğinde sadece 600'ünün geri döndüğünü öne sürdü.

Öte yandan, pandemi nedeniyle ertelenen HGV testlerine girmeyi bekleyen yerli sürücüler var. Test ve izolasyon gibi Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan kurallar, zaten az olan sürücülerin sayısını daha da azaltıyor.

İNGİLTERE SİYASİ YENİLGİYİ KABULLENECEK Mİ?

Hükümet yetkilileri, sürücü açığını doldurabilmek için ağır vasıta kullanabilen ordu personelinden yararlanılabileceğini önerdi. Ancak tedarik endüstrisi liderleri, söz konusu planlamanın yapılmadığını söyledi.

Logistics UK ve İngiliz Perakende Konsorsiyumu, geçtiğimiz günlerde hükümete Avrupalı sürücülerin kısa süreli vizelerle Birleşik Krallık’a geri dönmelerine izin vermek için düzenleme çağrısında bulundu. Ancak hükümetin kısa vadeli bir siyasi yenilgi olarak algılanabilecek bu durumu kabul edip etmeyeceği henüz belirsiz.

Logistics UK, yeni okul yılı, işletmelerin ofis ortamına geri dönmesi ve yaklaşan Noel tatili ile ürün talebinin artacağını ve krizin daha da kötüleşeceğini ileri sürdü.

Ancak AB malları üzerindeki tam gümrük kontrollerinin aşamalı olarak devreye girmesiyle daha fazla aksama yaşanabilir. Ocak 2022’ye kadar tüm belgelerin her iki tarafın sistemlerine uygun şekilde hazırlanması gerekiyor. İlerleyen dönemlerde tarafların yapacağı anlaşmalar ve verilecek tavizler, yaşanan krizin nasıl çözüleceğini gösterecek.